لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

تابستان داغ اروپا همراه ‌با شیوع گسترده کووید نوزده


سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که انتظار می‌رود در تابستان امسال اروپا دوباره با «شیوع گسترده ویروس کووید نوزده» مواجه شود. این سازمان از کشورهای اروپایی خواست تا با توجه به «سه برابر شدن موارد ابتلا در ماه گذشته» بر شیوع این بیماری، نظارتی بیش‌تر اعمال کنند.

هانس کلوگه، مدیر بخش اروپای سازمان جهانی بهداشت، به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «از آنجا که کشورهای اروپایی اقدامات پیشگیرانه‌ را که قبلا اعمال شده بود، لغو کرده‌اند، پیش‌بینی می‌شود که ویروس در تابستان به‌صورت پرشمار منتقل شود»

او افزوده که «این ویروس در صورت توقف نظارت و پی‌گیری از سوی دولت‌ها، از بین نخواهد رفت. این ویروس همچنان در حال پراکنده شدن است، هنوز در حال تغییر است و هنوز هم جان انسان‌ها را می‌ستاند»

اتریش، قبرس، فرانسه، آلمان، یونان، لوکزامبورگ و پرتغال، کشورهایی هستند که به‌تازگی بالاترین میزان ابتلا را داشته و تقریباً همه کشورهای اروپایی شاهد افزایش موارد ابتلا بوده‌اند.

پس از ثبت حدودا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ مورد مرگ روزانه در بیشتر اوقات فصل زمستان، اکنون اروپا با رقم تقریبی ۵۰۰ مرگ در روز مواجه است. این آمار تقریبا با آمار تابستان ۲۰۲۰ برابری می‌کند.

هانس کلوگه می‌گوید: «ما امید داریم که برنامه‌های واکسیناسیون جامع که اکثر کشورهایی که پیشتر دچار معضل شده بودند، اجرا کرده‌اند، از تبعات شدیدتری که در اوایل همه‌گیری کرونا شاهدش بودیم، جلوگیری کند»

کلوگه همچنین از کشورهای عضو خواسته که به انجام آزمایش برای تشخیص مبتلایان به ویروس ادامه دهند.

XS
SM
MD
LG