لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

تولد چهل سالگی نازنین زاغری در زندان؛ پرونده جدیدی علیه او در جریان است


در حالیکه نازنین زاغری رتکلیف بریتانیایی ایرانی‌تبار همزمان با تولد چهل سالگی خود همچنان در اوین زندانی است، یک مقام ارشد قضایی تهران از به جریان افتادن پرونده دیگری علیه او خبر داد.

نشریه بریتانیایی ایندپندنت نوشت خانم زاغری در حالی در تولد چهل سالگی در ایران زندانی است که مسئولان جمهوری اسلامی درخواست ها برای آزادی او را نادیده می گیرند.

قرار است روز پنجشنبه گابریلا دختر چهارساله خانم زاغری در زندان با او دیدار کند تا کارت تبریک تولد را به او بدهد. همزمان ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری به هافینگتون پست بریتانیا گفت:‌ «نگهداری نازنین در زندان مانع آن شده که او بزرگ شدن دخترش را ببیند و طولانی بودن نگهداری او در زندان موجب شده که او شانس داشتن فرزند دوم را از دست بدهد. »

بعد از درخواست های نخست وزیر و وزیر خارجه بریتانیا، هفته پیش «صادق خان» شهردار مسلمان لندن از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست نازنین زاغری، زندانی بریتانیایی ایرانی تبار را آزاد کنند.

به رغم این درخواست ها، دو روز پیش غلامحسین اسماعیلی رئیس دادگستری تهران درباره پرونده جدید زاغری گفت:‌«پرونده جدید نازنین زاغری هنوز باز است و مشخص نیست که محکوم می‌شود یا تبرئه یا اینکه در صورت محکومیت به چه مجازاتی محکوم خواهد شد.»

نازنین زاغری رتکیف فروردین ۱۳۹۵ پس از دیدار با خانواده اش و زمانی که قصد خروج از ایران را داشت، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد. او به اتهام های امنیتی، به پنج سال زندان محکوم شده است.

سپاه پاسداران خانم زاغری را به آموزش روزنامه نگاری برای رسانه های خارج از کشور متهم کرد، اما او اتهامات خود را رد کرد و بنیاد خیریه تامسون رویترز نیز رسما اعلام کرد که او یک کارمند ساده در بخش اداری این بنیاد بوده است.

این زندانی دوتابعیتی، در زندان اوین بارها دچار حمله های عصبی شده است. وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، بیانیه کیت الن مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل را در پی داشت که گفت «آنچه مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند، به شدت بی‌رحمانه است.»

تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دوتابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG