لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه ایران تقاضای ملاقات کرد


همسر نازنین زاغری از تلاش وزیر خارجه بریتانیا برای آزادی این زندانی ایرانی بریتانیایی تقدیر کرد و گفت که قصد دارد با محمد جواد ظریف دیدار کند.

ریچارد رتکلیف روز دوشنبه ۱۲ شهریور در گفت‌و‌گو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به سفر معاون وزیر خارجه بریتانیا به تهران و گفت‌و‌گوی او با مقام‌های ایران درباره نازنین زاغری، گفت که از اهمیتی که وزیر خارجه بریتانیا به آزادی همسرش می‌دهد قدردان است و به این سفر با دید مثبت می‌نگرد.

او گفت که الیستر برت، معاون خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه بریتانیا، در سفر این هفته خود به تهران با مقامات وزارت خارجه ایران و بستگان نازنین گفتگو کرده است. آقای رتکلیف با اعلام این که هنوز جزئیاتی از این دیدارها دریافت نکرده است، گفت که اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران که گفته اقداماتی در پرونده نازنین صورت خواهد گرفت موجب خوشبینی شده است.

همسر نازنین زاغری در گفت‌و‌گوی خود همچنین از نوشتن نامه به محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، خبر داد و گفت که در این نامه از آقای ظریف خواسته است که با او دیدار کند.

ریچارد رتکلیف گفت: «در نامه‌ای به آقای ظریف، ابتدا از او بابت تلاشش برای آزادی کوتاه مدت نازنین قدردانی کردم. به او گفتم که چقدر بازگشت دوباره او به زندان برای همه ما دردناک بود. در این نامه از او خواستم که با او رو در رو دیدار کنم. او طی هفته های آینده در نیویورک خواهد بود که من هم در آنجا حضور دارم تا در حاشیه مجمع عمومی برای آزادی نازنین لابی کنم. می خواهم در دیدارم با آقای ظریف از او درباره موانع آزادی نازنین بپرسم و بدانم که چگونه می شود، آنها را حل کرد. می‌خواهم به او بگویم که نازنین یک مادر بی گناه است که باید هرچه زودتر به خانه برگردد.»

آقای رتکلیف گفت که نازنین در گفت‌و‌گوی تلفنی روز یکشنبه به او گفته است که همچنان کرختی و بی حسی در پاهایش را حس می‌کند، و از هنگام بازگشت از مرخصی به زندان، از سردرد رنج می‌برد. او اضافه کرد که امیدوار است نازنین به خاطر مسائل انساندوستانه هرچه زودتر از زندان رهایی یابد.

هفته گذشته، نازنین زاغری که به تازگی از مرخصی به زندان بازگشته بود، در پی حمله‌های عصبی از هوش رفته و به درمانگاه زندان اوین منتقل شده بود.

در واکنش به وضعیت وخیم سلامتی نازنین زاغری، کیت الن، مدیر بخش بریتانیای عفو بین الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده بود آنچه که مقام‌های جمهوری اسلامی با نازنین زاغری می‌کنند به شدت بی رحمانه است.

نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که پس از سپری کردن ۳۰ ماه زندان، هفته گذشته به مرخصی سه روزه رفته و با خانواده خود ملاقات کرده بود، به زندان بازگشت.

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری خبر داده بود که حکومت ایران با درخواست تمدید مرخصی موقت نازنین زاغری موافقت نکرد.

رئیس دفتر عفو بین الملل در بریتانیا تحولات پیرامون مرخصی نازنین زاغری را تاسف بار و دردآور توصیف کرد.

دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی نازنین زاغری را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه‌نگاری، به تحمل پنج سال حبس محکوم کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG