لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

دو تابعیتی‌های زندانی در ایران، قربانیان رقابت میان دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی


نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش - آرشیو
نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش - آرشیو

دو تابعیتی‌های زندانی در ایران قربانیان کشمکش میان نهادهای اطلاعاتی در ایران، عنوان گزارشی است که روزنامه بریتانیایی گاردین منتشر کرده است.

گاردین شمار دو تابعیتی‌های زندانی در ایران را دست کم ۳۰ نفر گزارش کرده است، که نازنین زاغری رتکلیف، بریتانیایی ایرانی تبار مواجه با اتهامات امنیتی، یکی از آنهاست.

گاردین ضمن اشاره به فیلمی که اطلاعات سپاه پاسداران به نمایندگان مجلس نشان داد و آن را در اینترنت منتشر کرد، می گوید که انگیزه بازداشت دو تابعیتی‌ها روشن نیست، اما انتشار این فیلم بیانگر کشمکش بین تندروها، جناح غیرمنتخب در تشکیلات دولتی و جناح منتخب است که دولت حسن روحانی نماینده آن است.

در این فیلم که به پرونده عبدالرسول دری اصفهانی، کانادایی ایرانی تبار و عضوی از تیم مذاکره کننده هسته ای می پردازد، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران به وزارت اطلاعات دولت روحانی حمله می‌کند که اصرار دارد دری اصفهانی بی‌گناه است. گفته می‌شود این اولین بار است که چنین کشمکشی بین دو سازمان اطلاعاتی ایران علنی شده است.

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در آخرین گزارش خود که شش ماه قبل منتشر شد، نگرانی خود را از حبس دو تابعیتی‌ها در ایران ابراز کرد، و گفت که این بازداشت ها موجب نگرانی عمیق است و نمونه بارزی از طی نشدن مراحل قانونی در ایران است.

سپاه پاسداران در همدستی با قوه قضاییه تحت کنترل تندروها، در پشت بازداشت اتباع دوگانه است؛ دو نهاد مستقل از دولت روحانی که از سوی آیت الله خامنه ای حمایت می شوند.

باقر و سیامک نمازی، پدر و پسر آمریکایی ایرانی‌تبار، نزار زکا آمریکایی لبنانی تبار، ژیو وانگ آمریکایی چینی‌تبار، و همچنین رابرت لوینسون که از مارس ۲۰۰۷ در جزیره کیش ناپدید شد، شهروندان آمریکایی هستند که واشنگتن آنها را گروگان‌های زندانی در ایران می‌نامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG