لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

هشدار وزیر دفاع بریتانیا به حوثی‌ها: حمله به کشتی‌ها را پایان دهید


گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا - آرشیو
گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا - آرشیو

گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، به گروه حوثی‌های یمن که تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند، هشدار داد که به حملات خود علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ پایان دهند.

این هشدار پس از آن داده شد که ناوهای بریتانیایی و آمریکایی مجبور شدند که شمار زیادی از موشک‌ها و پهپادهای حوثی‌ها را هدف قرار دهند و سرنگون کنند.

به نوشته «دیلی میل»، ناوشکن یک میلیارد پوندی «اچ‌ام‌اس دایموند» که نگین نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا شناخته می‌شود، با موشک‌هایی که سه برابر سرعت صوت حرکت می‌کند، موشک‌ها و پهپادهای حوثی‌ها را سرنگون کرد. جنگنده‌های آمریکایی نیز در این عملیات شرکت داشتند.

بر اساس این گزارش، آقای شاپس به «اسکای نیوز» گفت که «بدون شک» تهران در این امر دخیل است و تسلیحات و اطلاعات را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد.

او با اعلام این‌که «دیگر بس است»:، اضافه کرد: «ما باید با حوثی‌ها به صراحت بگوییم که این باید متوقف شود و این پیام ساده امروز من به آنهاست: منتظر تحولاتی باشید.»

پیشتر ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، اعلام کرده بود که حوثی‌های یمن در شامگاه سه‌شنبه به وقت صنعا، در حمله‌ای «پیچیده‌» به خطوط کشتیرانی بین‌المللی، مسیرهایی که ده‌ها کشتی تجاری در آن تردد می‌کنند، حمله کردند.

سنتکام گفته بود که در این حمله از پهپادهای با طراحی ایرانی، استفاده شد.

۱۴ کشور، از جمله ایالات متحده، هفته گذشته در بیانیه‌ای مشترک به حوثی‌ها هشدار دادند که در صورت ادامه تهدید جانی، اقتصاد جهانی یا جریان آزاد تجارت در آبراه‌های حیاتی منطقه، منتظر عواقب اقدامات خود باشند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هم روز سه‌شنبه ۱۹ دی، در پایان سفر خود به اسرائیل، گفت که دولت بایدن آماده است در صورت نیاز، مانند گذشته، به تحرکات حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در دریای سرخ پاسخ دهد.

کاخ سفید می‌گوید که جمهوری اسلامی در برنامه‌ریزی برای حملات علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ مشارکت گسترده‌ای دارد و اطلاعاتی که ارائه می‌دهد برای هدف قرار دادن کشتی‌ها توسط حوثی‌های یمن حیاتی است.

XS
SM
MD
LG