لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

گاردین: بریتانیا، آلمان و فرانسه برای اولین‌بار برجام را «نقض» خواهند کرد


برجام. آرشیو
برجام. آرشیو

روزنامه گاردین در گزارشی اعلام کرد بریتانیا، آلمان و فرانسه با خودداری از برچیدن تحریم مربوط به فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی در ماه اکتبر، برای اولین بار برجام را نقض خواهند کرد.

به گزارش گاردین، توجیه تروئیکای اروپا برای این اقدام، نقض توافق برچام از سوی ایران، فروش پهپاد به روسیه در جریان لشکرکشی پوتین به اوکراین، و احتمال فروش موشک‌های بالستیک به روسیه است.

برجام شامل مجموعه‌ای از به اصطلاح بندهای غروب است که طبق آنها باید یک سری از تحریم‌های غرب برداشته شود. اما هنگام امضای برجام، پیش‌بینی نشده بود این توافقنامه در سطحی چنان گسترده نقض خواهد شد. سقف غنی‌سازی اورانیوم برای ایران طبق برجام سه و ۶۷ صدم درصد در نظر گرفته شده بود اما جمهوری اسلامی در حال حاضر اورانیوم را به میزان ۶۰ درصد غنی‌سازی می‌کند.

بر اساس یک قطعنامه سازمان ملل قرار است تحریم‌های اروپا علیه ایران در ١٨ اکتبر سال جاری منقضی شوند. این تحریم‌ها از جمهوری اسلامی خواستند فعالیتی در زمینه توسعه موشک‌های بالستیک دارای قابلیت حمل جنگ‌افزارهای هسته‌ای انجام ندهد.

طبق تحریم‌های مزبور، هیچکس حق خرید، فروش، یا انتقال پهپاد و اجزای تشکیل‌دهنده‌اش به ایران بدون اجازه قبلی از شورای امنیتی سازمان ملل متحد را ندارد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در روزهای گذشته گفت توافق برجام در حال حاضر «در وضعیت بسیار بدی» قرار دارد و عملا یک «پوسته خالی» است که اگرچه کسی پایان آن را اعلام نکرده اما هیچ فعالیت دیپلماتیکی حول آن انجام نمی‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هفته گذشته در تازه‌ترین اظهارنظر درباره توافق با ایران گفت: «با آن که ما همچنان مایل به پیدا کردن مسیرهای دیپلماتیک هستیم، هیچ توافقی در چشم‌انداز نیست.»

او درباره روابط آینده آمریکا با ایران گفت واشنگتن جمهوری اسلامی ایران را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با امید به بازگشت به توافق برجام که دونالد ترامپ آن را لغو کرد، به قدرت رسید.

اما مذاکرات هسته‌ای که با میانجی‌گری اتحادیه اروپا جریان داشت شکست خورد و اعتراضات و سرکوب‌های گسترده در ایران که پس از مرگ مهسا امینی در «گشت ارشاد» رخ داد، واشنگتن را به طور فزاینده‌ای برای دستیابی به توافق با روحانیون حاکم بر ایران مردد کرد.

XS
SM
MD
LG