لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۴

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان خواستار حضور نمایندگان دولت در کنگره و توضیح درباره مالی شد


در ادامه واکنش‌های مقامات رسمی آمریکا به ماجرای رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه مایکل مک‌کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار توضیحات بیشتر او در این رابطه شد.

در این نامه از وزارت امور خارجه و کاخ سفید خواسته شده تا آبرام پالی، نماینده (فعلی) ویژه در امور ایران و برت مک گورک هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی برای خاورمیانه و شمال آفریقا را برای شهادت در یک جلسه عمومی و ارائه یک گزارش محرمانه به این کمیته تا پایان ماه ژوئیه مامور کنند.

او در این نامه خطاب به آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نوشته است: «گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که رابرت مالی، فرستاده ویژه در امور ایران، پس از تعلیق مجوز امنیتی‌اش در اوایل سال جاری و در میانه تحقیقات در مورد سوء استفاده احتمالی او از اسناد طبقه‌بندی شده، به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است. این گزارش‌ها نگرانی‌های جدی را در مورد رفتار مالی و اینکه آیا او وزارت امور خارجه کنگره و افکار عمومی آمریکا را گمراه کرده است، ایجاد می‌کند.»

او همچنین به خبرهایی مبنی بر برخی مذاکرات غیرمستقیم میان دولت جو بایدن با جمهوری اسلامی در احیای برجام اشاره کرد و بر اهمیت نظارت کنگره بر مذاکرات و سیاست‌های ایران و شفافیت و پاسخگویی از سوی وزارت امور خارجه و دولت آمریکا تاکید کرده است.

روز جمعه سناتور جمهوری‌خواه بیل هگرتی هم در توئیتی خطاب به جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده نوشت: «بایدن پاسخ‌هایی را به مردم آمریکا بدهکار است.»

او نوشت: «وقتی رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران - که تلاش‌های بایدن برای راضی کردن تهران و بازگشت به توافق هسته‌ای را رهبری می‌کرد، دسترسی‌های امنیتی خود را از دست داده و در مرخصی اجباری است باید به سوالات جدی پاسخ دهیم.»

جان کربی، مقام ارشد رسانه‌ای کاخ سفید، روز جمعه درباره خروج رابرت مالی از وزارت خارجه ایالات متحده به صدای آمریکا گفت که تغییری در رویکرد دولت ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران ایجاد نشده است.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد تغییر احتمالی در رویکرد دولت جو بایدن در قبال ایران پس از خروج رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران از وزارت خارجه، گفت که دگرگونی ایجاد نشده است.

او ابتدا اشاره کرد که توضیحات درباره علل تغییرات پرسنلی، و در این مورد درباره رابرت مالی، باید توسط وزارت امور خارجه آمریکا ارائه شود. اما به طور کلی «هیچ تغییری در رویکرد ثابتی که ما نسبت به ایران داریم ایجاد نشده است، خواه این رویکرد درباره مقابله با جاه‌طلبی‌های هسته‌ای آنها باشد، یا حمایت آنها از شبکه‌های تروریستی، یا تهدید آنها برای کشتیرانی در آب‌های آزاد، و یا حمایت آنها از روسیه در تجاوزش به اوکراین.»

این مقام رسانه‌ای شورای امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد: «ما به مقابله با رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران در هماهنگی با متحدان و شرکای خود ادامه خواهیم داد. ما به اعمال فشار بر ایران ادامه خواهیم داد. ما می‌خواهیم ببینیم ایران تصمیمات بهتری می‌گیرد و ما به تعامل مناسب برای بیرون آوردن آمریکایی‌هایی که به ناحق بازداشت شده‌اند ادامه می‌دهیم، و این رویکرد تغییر نخواهد کرد.»

جان کربی افزود: «رویکرد رئیس جمهوری [جو بایدن] در قبال ایران ثابت بوده است و من پیش‌بینی می‌کنم که شاهد ادامه آن باشیم.»

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز روز پنجشنبه در واکنش به خبرهای منتشر شده درباره رابرت مالی به خبرنگار صدای آمریکا گفت که او در مرخصی است و آبراهام پالی در حال حاضر به جای او انجام وظیفه می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG