لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۶

آمریکا: بر «مهار رفتار بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی از طریق «فشار دیپلماتیک» متمرکزیم


معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران با اشاره به تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده، بر ارتباط نزدیک با متحدان و شرکای منطقه‌ای برای رسیدگی به نگرانی‌های مرتبط با جمهوری اسلامی تاکید کرد.

ودانت پاتل، شایعات مربوط به «هرگونه توافق موقت یا جامع» درباره «توافق هسته‌ای» را رد کرد و آنها را «نادرست و گمراه کننده» خواند.

آقای پاتل بر تمرکز آمریکا بر «مهار رفتار بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی از طریق «فشار دیپلماتیک»، همکاری با متحدان و اقدامات کاهنده تنش در منطقه تاکید کرد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا با پرداختن به موضوع بازداشت‌شدگان دو‌تابعیتی، تعهد دولت ایالات متحده برای آزادی شهروندان آمریکایی ـ که به ناحق در جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند ـ را تصریح کرد.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا استفاده جمهوری اسلامی از اهرم سیاسی از طریق بازداشت‌های غیرقانونی را نیز محکوم و بر عزم ایالات متحده بر تضمین آزادی همه شهروندان دو تابعیتی آمریکا تاکید کرد.

در ادامه وقتی از آقای پاتل در مورد قطعنامه دوحزبی کنگره پرسیده شد او گفت :«این قطعنامه نسبت به پیش‌برد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ابراز نگرانی و بر ضرورت جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای تاکید دارد.»

ودانت پاتل اضافه کرد که با ادامه مذاکرات و گفت‌وگوها، دولت ایالات متحده همچنان به سیاست خود در قبال جمهوری اسلامی متعهد می‌ماند و با اینکه دنبال راه حل‌های دیپلماتیک هستیم، فعالانه برای سناریوهای مختلف نیز آماده می‌شویم.

پیش‌تر یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به بخش فارسی صدای آمریکا و در واکنش به گزارش نشریه اکسیوس که نوشته بود: «واشنگتن پیشنهاد جدیدی برای احیای برجام به جمهوری اسلامی داده» گفت: «قرار نیست به جزئیات مکالمات دیپلماتیک بپردازیم یا به شایعاتی که بسیاری از آنها دروغ هستند پاسخ دهیم.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گفت که هیچ توافق هسته‌ای تازه‌ای با ایران روی میز نیست.

بلینکن طی سخنانی در شورای روابط خارجی در نیویورک گفت: «‌با آن که ما همچنان مایل به پیدا کردن مسیرهای دیپلماتیک هستیم، هیچ توافقی در چشم‌انداز نیست.»

او درباره روابط آینده آمریکا با ایران گفت، واشنگتن جمهوری اسلامی ایران را بر اساس اقداماتش قضاوت می‌کند.

او از جمهوری اسلامی ایران خواست اقدامی نکند که «تنش‌ها را بیشتر افزایش دهد.»

XS
SM
MD
LG