لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۶

وزیر خارجه آمریکا در حاشیه نشست جی-٧ با همتایان ژاپنی، ایتالیایی و استرالیایی خود دیدار و گفت‌وگو کرد


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا (آرشیو)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، شنبه ٢٠ آذر و در حاشیه نخستین روز نشست گروه جی-٧ به میزبانی بریتانیا، با همتایان ژاپنی، ایتالیایی، و استرالیایی خود دیدارهای دوجانبه برگزار کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، بلینکن و هایاشی یوشیماسا، وزیر امور خارجه ژاپن، «اهمیت حیاتی اتحاد آمریکا و ژاپن برای ترویج صلح، امنیت، و رفاه در منطقه اقیانوس هند-آرام را به بحث گذاشتند.»

آقای بلینکن در حساب توییتر خود در مورد این دیدار نوشته است انتظار می‌رود همکاری‌های واشنگتن و توکیو در زمینه کووید-١٩، بحران اقلیمی، و شماری از دیگر مسائل مهم تعمیق یابد.

نگرانی مشترک درباره افزایش تحرکات نظامی روسیه در مرز با اوکراین، حمایت از حاکمیت، استقلال، و تمامیت ارضی اوکراین، تاکید بر لزوم تنش‌زدایی توسط روسیه و بازگشت مسکو به دیپلماسی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای آنتونی بلینکن و همتای ایتالیایی‌اش لویجی دی مایو بودند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه ایالات متحده، دیپلمات ارشد دولت پرزیدنت بایدن و ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا، طی دیدار خود در حاشیه نشست گروه جی-٧ در لیورپول، درباره مسائلی همچون تعمیق اتحاد دو کشور و نیز لزوم تداوم دفاع متحدان از دموکراسی در سراسر جهان گفت‌وگو کردند.

تعهد عمیق دو کشور به صلح و امنیت منطقه اقیانوس آرام-هند و بهبود اقتصادی از همه‌گیری کووید-١٩ از دیگر محورهای گفت‌وگوهای دو طرف بود.

نشست دو روزه وزرای خارجه گروه-٧ از روز شنبه ٢٠ آذر در لیورپول بریتانیا آغاز شده است. آنتونی بلینکن روز جمعه نیز با وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه، و آلمان دیدارهایی دوجانبه داشت و طی آنها درباره طیفی از مسائل همچون اوکراین و برنامه اتمی ایران بحث و گفت‌وگو شد.

XS
SM
MD
LG