لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۴

امارات و اسرائیل توافق‌نامه مشارکت جامع اقتصادی امضا کردند


پرچم‌های اسرائیل و امارات متحده عربی
پرچم‌های اسرائیل و امارات متحده عربی

ثانی الزیودی، وزیر تجارت خارجی امارات متحده عربی، روز یکشنبه در توییتر نوشت دولت‌های امارات و اسرائیل توافق‌نامه مشارکت جامع اقتصادی را تصویب کردند.

توافق تجارت آزاد بین دو کشور که برای اولین بار در ماه مه امسال امضا شد، تعرفه ها را بر ۹۶ درصد از کالاهای مبادله‌شده میان دو کشور حذف می‌کند یا کاهش می‌دهد.

الزیودی افزود: «تجارت غیرنفتی بین امارات و اسرائیل در ٩ ماهه اول سال ٢٠٢٢ به دو میلیارد دلار رسید که ۱۱۴ درصد نسبت به مدت مشابه در سال ٢٠٢١ افزایش یافته است.»

به گفته او، همزمان با ایجاد فرصت‌هایی در «بخش‌های کلیدی همچون فناوری پیشرفته، انرژی‌های تجدیدپذیر، و امنیت غذایی» از سوی دو کشور، این توافق سبب تسریع پیشرفت‌ها خواهد شد.

امارات متحده عربی و اسرائیل متعاقب انعقاد توافق‌نامه ابراهیم با وساطت دولت دونالد ترامپ در اوت ٢٠٢٠ و امضای آن در سپتامبر همان سال، روند عادی‌سازی روابط دوجانبه را آغاز کردند. از آن زمان، مقامات بلندپایه دو طرف چندین بار از کشورهای یکدیگر بازدید کرده‌اند و روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه یافته است.

فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی در خاورمیانه و جاه‌طلبی‌های هسته‌ای این حکومت، از دلایل عمده نزدیک شدن امارات و چند کشور عرب از جمله امارات به اسرائیل است.

XS
SM
MD
LG