لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

رسانه‌های اسرائیل:‌ نخستین پرواز مستقیم ریاض به تل آویو دوشنبه در «بن گوریون» فرود می‌آید


آرشیو
آرشیو

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی، نخستین پرواز مستقیم ریاض به تل آویو عصر دوشنبه ۳ آبان در فرودگاه بن‌گوریون بر زمین خواهد نشست.

این نخستین پرواز مستقیم از عربستان سعودی به اسرائیل است.

جروزالم پست به نقل از کان‌نیوز گزارش داد که این پرواز ۷۳۷ وی‌آی‌پی متعلق به شرکت هواپیمایی رویال جت امارات متحده عربی است.

شبکه تلویزیونی آی۲۴ اسرائیل نیز روز دوشنبه سوم آبان در گزارشی نوشت این پرواز مستقیم از ریاض به تل‌آویو پس از آن روی می‌دهد که گزارش‌ شده بود جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در جریان سفر اخیر خود به عربستان سعودی، احتمال پیوستن عربستان به توافق‌های ابراهیم را با محمد بن سلمان، ولیعد پادشاهی عربستان مطرح کرده است.

این گزارش به نقل از منابع خود که نامی از آن‌ها نبرده می‌گوید، محمد بن سلمان پیشنهاد برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل را بلافاصله رد نکرده، ولی گام‌هایی که برای چنین کاری نیاز است از جمله بهبود روابط میان ایالات متحده و عربستان سعودی، مطرح کرده است.

در این گزارش آمده ایالات متحده همچنین در حال مذاکره برای افزودن جمهوری جزایر کومور، کشوری با اکثریت مسلمان واقع در سواحل شرق آفریقا، به توافق‌های ابراهیم است.

  • اولین حضور فرمانده نیروی هوایی امارات متحده عربی در اسرائیل

روزنامه جروزالم پست روز دوشنبه همچنین گزارش داد که ابراهیم ناصر محمد علاوی، فرمانده نیروی هوایی امارات متحده عربی، در سفر به اسرائیل با آمیکام نورکین، همتای اسرائیلی خود، دیدار خواهد کرد.

این سفر در راستای برگزاری رزمایش هوایی مشترک هواپیماهای جنگنده اف-۳۵ اسرائیل و امارات متحده عربی انجام می‌شود.

اسرائیل از سال گذشته با شکل‌گیری «پیمان‌ ابراهیم» روابط خود را با برخی کشورهای عربی آغاز کرده است و در این مدت بحرین و امارات متحده عربی با میانجی‌گری ایالات متحده روابط خود را با اسرائیل عادی کردند. سودان و مراکش نیز از اقدام بحرین و امارات پیروی کرده‌اند.

توافقنامه ابراهیم بر مبنای منافع تجاری و نگرانی‌های مشترک این کشورها در مورد ایران شکل گرفت.

XS
SM
MD
LG