لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۳

تجارت یک میلیارد دلاری تل‌آویو و ابوظبی؛ هرتزوگ: ۲۵۰هزار اسرائیلی به امارات سفر کرده‌اند


رئیس جمهوری اسرائيل در امارات - آرشیو
رئیس جمهوری اسرائيل در امارات - آرشیو

اسحاق هرتزوگ، رئیس‌جمهوری اسرائیل، روز دوشنبه در نمایشگاه جهانی اکسپو ۲۰۲۰ دبی سخنرانی کرد. او اولین رئیس جمهوری اسرائيل است که به امارات متحده عربی سفر کرده و علی‌رغم حمله موشکی حوثی‌های یمن به امارات، به حضور خود در این کشور ادامه داد.

امارات متحده عربی با میانجیگری ایالات متحده، و تحت توافق موسوم به «پیمان ابراهیم» در سال ۲۰۲۰ روابطش را با اسرائيل عادی کرد.

اسحاق هرتزوگ در مراسمی تحت تدابیر شدیدتر از حد معمول امنیتی، در محل نمایشگاه جهانی اکسپو گفت: «امیدوارم و معتقدم که کشورهای بیشتری به زودی از امارات پیروی کرده و به پیمان ابراهیم بپیوندند.»

سمت رئیس جمهوری در اسرائیل بیشتر یک پست تشریفاتی است. نخست وزیر اسرائيل، نفتالی بنت، در ماه دسامبر به امارات سفر کرده بود.

امارات متحده عربی و اسرائیل در مورد ایران و متحدان منطقه‌ای آن نگرانی مشترک دارند.

هرتزوگ در سخنرانی خود در نمایشگاه شش ماهه جهانی اکسپو در دبی گفت در حال حاضر حجم تجارت اسرائيل و امارات از بیش از یک میلیارد دلار فراتر رفته است.

او گفت بیش از ۱۲۰ توافقنامه بین دو کشور امضا شده و اخیرا یک صندوق ۱۰۰ میلیون دلاری (تحقیق و توسعه) ایجاد شده است.

به نوشته رویترز، در این نمایشگاه پرچم‌ اسرائیل برافراشته شد و سرود ملی هر دو کشور نواخته شد.

رئيس جمهوری اسرائيل گفت تا کنون ۲۵۰هزار اسرائیلی از امارات دیدن کرده‌اند و امیدوار است که اماراتی‌ها نیز پس از کاهش محدودیت‌های کووید-۱۹ به اسرائيل سفر کنند.

هرتزوگ روز یکشنبه وارد ابوظبی پایتخت امارات شد و در آنجا با رهبران امارات در مورد امنیت و روابط دوجانبه گفتگو کرد. همان شب، و ۲۰ دقیقه بعد از نیمه شب، امارات متحده عربی گفت که یک موشک بالستیک شلیک شده توسط گروه حوثی‌‌های یمنی وابسته به ایران را رهگیری کرده است. این سومین حمله از این دست به امارات متحده عربی در دو هفته گذشته است.

مقامات امارات نگفتند که آیا این موشک ابوظبی را هدف گرفته بود یا دبی هدف آن حمله بود.

XS
SM
MD
LG