لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۷:۲۳

وزیر خارجه اسرائيل سفارت کشورش در بحرین را افتتاح کرد


نمایی از داخل سفارت اسرائیل در منامه، پایتخت بحرین

وزیر خارجه اسرائیل، یائر لاپید، روز پنجشنبه هشتم مهر ماه در رأس هیئتی وارد بحرین شد و سفارت کشورش را در منامه افتتاح کرد. این بالاترین سطح سفر یک هیئت اسرائیلی به بحرین از زمان برقراری روابط رسمی دو کشور در سال گذشته است.

به گزارش رویترز،‌ لاپید با یک هواپیمای شرکت «اسرایر» که روی دماغه آن شاخه زیتون نقاشی شده است در فرودگاه بین المللی بحرین فرود آمد، تا سفارت اسرائیل در منامه را افتتاح و با مقامات ارشد بحرینی مذاکره کند.

وی علاوه بر همتای بحرینی خود، با حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین نیز دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پادشاه بحرین در این دیدار عادی سازی روابط دو کشور را «یک دستاورد تاریخی در مسیر صلح راستین و پایدار در خاورمیانه» توصیف کرد.

بحرین و امارات متحده عربی، دو همسایه ایران در حاشیه جنوبی خلیج فارس، سال گذشته روابط خود را با اسرائیل و با میانجیگری ایالات متحده عادی کردند.

«توافقنامه ابراهیم» بر مبنای منافع تجاری و نگرانی‌های مشترک این کشورها در مورد ایران شکل گرفت. سودان و مراکش نیز از اقدام بحرین و امارات پیروی کرده‌اند.

جمهوری اسلامی ایران و فلسطینی‌ها این توافقنامه ها را محکوم کرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائيل گفت که کشورش بحرین را به عنوان یک «شریک مهم» در سطح دوجانبه و همچنین به عنوان «پلی برای همکاری با دیگر کشورهای منطقه» می بیند.

بحرین در سال ۲۰۱۱ شاهد قیامی به رهبری اکثریت شیعه این کشور بود و پس از امضای پیمان با اسرائيل نیز شاهد اعتراضات پراکنده بود.

روز پنجشنبه شماری از فعالان بحرینی تصاویری از آنچه که اعتراضات کوچکی در بحرین می‌رسد در شبکه های اجتماعی منتشر کردند و در آن تصاویری از آتش زدن تایر‌ها دیده‌ می‌شود. رویترز می‌نویسد که نتوانسته این تصاویر را به طور مستقل تایید کند.

پادشاهی بحرین که سنی‌‌ها بر آن حکومت می‌کنند، جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کند که باعث ناآرامی‌ها در این کشور است. تهران این اتهام را رد می‌کند.

بحرین میزبان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا است.

XS
SM
MD
LG