لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۴

دیدار بنی‌گانتز از مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا؛ اسرائيل و بحرین پیمان امنیتی امضا کردند


بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل - آٰشیو
بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائيل - آٰشیو

اسرائیل و بحرین روز پنجشنبه در جریان سفر بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل، به آن کشور و در بحبوحه تشدید تنش‌ها در منطقه، یک توافقنامه همکاری امنیتی امضا کردند که نخستین پیمان این چنینی بین اسرائیل و یک کشور حاشیه خلیج فارس است.

بحرین، همراه با امارات متحده عربی، در سال ۲۰۲۰ بر اساس توافقنامه «ابراهیم» و با میانجیگری آمریکا، روابط خود را با اسرائیل عادی کردند. نگرانی‌های مشترک در مورد ایران از جمله دلایل عادی سازی روابط این کشورها بوده است.

وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد چارچوب تفاهم‌نامه از هر گونه همکاری‌‌های در عرصه‌های اطلاعاتی، نظامی، صنعتی و موارد دیگر پشتیبانی می‌کند.

وزیر دفاع اسرائيل، در سفر خود به بحرین روز پنجشنبه از مقر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا بازدید کرد و با اشاره به «افزایش تهدیدات دریایی و هوایی» در توئیتر نوشت: «همکاری آهنین ما بیش از هر زمان دیگری مهم است.»

در همین حال، امارات روز چهارشنبه اعلام کرد که برای چهارمین بار در چند هفته گذشته، یک حمله هوایی به این کشور صورت گرفت. به نوشته رویترز، امارات چهارشنبه اعلام کرد که سه هواپیمای بدون سرنشین را که بر فراز مناطق خالی از سکنه وارد حریم هوایی این کشور شده بود، رهگیری کرد.

یک گروه کمتر شناخته شده، به نام «تیپ روز موعود» مسئولیت آن حمله را بر عهده گرفت. آن حمله خشم مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی را در پی داشت که مخالف نفوذ ایران در عراق است.

سه حمله اول به امارات را حوثی‌های همسو با ایران انجام دادند. حوثی‌های یمن با ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان که امارت نیز بخشی از آن است، درگیر هستند. یکی از حملات هوایی حوثی‌ها به امارات در زمان حضور رئیس جمهوری اسرائيل در ابوظبی انجام شد.

اسرائیل این هفته به یک رزمایش دریایی با حضور ۶۰ کشور در خاورمیانه پیوسته است. این رزمایش به رهبری ایالات متحده و با حضور امارات و بحرین انجام می‌گیرد. برای نخستین بار و به طور علنی، عربستان سعودی و عمان، با اسرائيل که روابط دیپلماتیک ندارد، در یک رزمایش شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG