لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۸

فعال حقوق بشر اماراتی به ۱۰ سال زندان محکوم شد


احمد منصور - آرشیو
احمد منصور - آرشیو

دادگاهی در ابوظبی، احمد منصور، فعال حقوق بشر در امارات را به اتهام نشر دروغ، فرقه گرایی، و نفرت پراکنی به ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

در حکم دادگاه آمده است که احمد منصور به خاطر توهین به حیثیت، نمادها و اعتبار امارات متحده عربی و اهانت به رهبران کشور، به پرداخت۲۷۲ هزار دلار جریمه محکوم شده است.

دادگاه، منصور را از اتهام توطئه و همدستی با یک سازمان تروریستی تبرئه کرد.

احمد منصور در ۲۰ مارس سال گذشته بازداشت شد. علت بازداشت، حمایت وی از اسامه النجار، فعال دیگر حقوق بشر امارات بود که پس از گذراندن دوره محکومیت سه ساله زندان باید آزاد می شد، اما همچنان در حبس نگاه داشته شده بود.

عفو بین الملل می گوید منصور مدت ها پیش از بازداشت، از سوی حکومت امارات و طرفدارانش مورد ارعاب مکرر و حمله فیزیکی واقع شده و به مرگ تهدید شده بود.

جایزه حقوق بشری سال ۲۰۱۵ «مارتین انالز» به خاطر دفاع منصور از حقوق بشر در امارات به او داده شده و او را یکی از معدود صداهای داخل امارات متحده عربی توصیف کرده بود، که ارزیابی جامع و موثقی از وضعیت حقوق بشر در امارات تهیه و ارائه کرده بود.

جو اودل، از «کمپین آزادی بین المللی» در امارات به شبکه الجزیره گفته بود منصور نباید محاکمه می شد، چون تنها گناه او بالا بردن آگاهی مردم درباره زیر پا نهاده شدن آشکار و نظام یافته حقوق بشر در امارات بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG