لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

دیدگاه| امارات متحده عربی فکر می کند ایران با آمریکا برای توافقی جدید مذاکره می‌کند


انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی
انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی

شبکه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت: انور قرقاش، وزیر خارجه امارات متحده عربی، می گوید تهران طی چند هفته به این نتیجه خواهد رسید که یک توافق تازه با حد و مرزهای جدید لازم است تا محدودیت های برنامه هسته ای ایران را تمدید و به برنامه موشک های بالیستیک و مداخلات منطقه ای اش رسیدگی کند.

وزیر خارجه امارات معتقد است ایران مجبور به بازگشت به میز مذاکرات خواهد شد، زیرا حمایت اروپایی ها از توافق موجود برای نجات آن در برابر فشار آمریکا کافی نیست.

به گفته این دیپلمات اماراتی امید ایران به مشاجره بین آمریکایی ها و اروپایی ها، امیدی بی مورد است. یک پیام یکپارچه و صریح به ایران شانس یافتن یک توافق جایگزین را افزایش می دهد.

هر چند امارات از طرفین مذاکرات هسته ای سال ۲۰۱۵ با ایران نبود، اما به دلیل ترس از گسترش نفوذ منطقه ای ایران به همراه عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب منطقه خلیج فارس علیه برجام لابی گری کرد. تلاش های آن ها در برابر پرزیدنت باراک اوباما به جایی نرسید. بعدتر آن ها به همراه اسرائیل شنونده بهتری در پرزیدنت دونالد ترامپ یافتند که خودش در پی از کار انداختن توافق هسته ای بود.

ماه گذشته وقتی مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در نخستین سفر دیپلماتیک اش به عربستان سعودی رفت، یکی از اهدافش حل مرافعه میان قطر و سه همسایه اش بر مبنای ضرورت حفظ اتحاد در خلیج فارس در برابر ایران بود. انور قرقاش می گوید: «بحران قطر مساله ای مربوط به خلیج فارس است و باید در خلیج فارس حل و فصل شود. متاسفانه لجاجت بر منطق غلبه کرده است.»

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در پنجم ژوئن سال میلادی گذشته روابط دیپلماتیک و لجستیک خود با قطر را به دلیل حمایت آن کشور از گروه های افراطی سنی و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران قطع کردند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG