لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

مجمع عمومی سازمان ملل از روسیه خواست به اوکراین غرامت بپردازد


مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز دوشنبه با تصویب قطعنامه‌ای خواستار پاسخگویی روسیه به خاطر رفتارش در اوکراین شد و این کشور را مسئول پرداخت غرامت به اوکراین دانست.

این قطعنامه با رای مثبت «نود و چهار» کشور به تصویب رسید. «چهارده» کشور از جمله روسیه، چین و جمهوری اسلامی ایران به این قطعنامه رای منفی و «هفتاد و سه» کشور دیگر از جمله هند، برزیل و آفریقای جنوبی، رای ممتنع دادند. کشورهایی هم بودند که در رای‌گیری شرکت نکردند.

این قطعنامه، همچنین خواستار ایجاد یک «مکانیسم بین‌المللی» برای جبران خسارات یا جراحات ناشی از «اعمال غیرقانونی بین‌المللی» روسیه علیه اوکراین شد.

در این قطعنامه آمده است: «روسیه، باید مسئولیت قانونی همه اقدامات نادرست بین‌المللی خود را بر عهده بگیرد و بابت هر گونه خسارتی که وارد کرده، غرامت بپردازد.»

هرچند این قطعنامه الزام آور نیست، اما از وزن سیاسی برخوردار است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، این قطعنامه را «مهم» خواند و گفت: «اینکه روسیه باید بابت کارهایی که انجام داده غرامت بپردازد، اکنون بخشی از واقعیت حقوقی بین‌المللی است.»

سرگی کیسلیسا، سفیر اوکراین در سازمان ملل متحد، پیش از رای‌گیری در مجمع عمومی گفت که روسیه همه چیز را از کارخانه ها گرفته تا ساختمان‌های مسکونی و بیمارستان‌ها، مورد هدف قرار داده است.

کیسلیسا گفت: «اوکراین وظیفه دشوار بازسازی کشور پس از این جنگ را بر عهده خواهد داشت، اما این بازسازی هرگز بدون احساس عدالت برای قربانیان جنگ روسیه، کامل نخواهد شد.»

او همچنین افزود: «اکنون زمان آن فرا رسیده است که روسیه را پاسخگو کنیم.»

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، نیز گفت که مفاد این قطعنامه «از لحاظ قانونی بی اعتبار است» و از کشورها خواست به آن رای منفی دهند.

نبنزیا گفت: «غرب در تلاش است تا جنگ را فرسایشی کند و قصد دارد برای این کار از پول روسیه استفاده کند.»

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت که برای بازسازی اوکراین نیاز به تلاش گسترده بین‌المللی است. او گفت: « تنها یک کشور، یعنی روسیه، مسئول ویرانی‌ها در اوکراین است و باید ما به ازای این خسارات را پرداخت کند.»

XS
SM
MD
LG