لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۳

امیر‌عبداللهیان به گوترش: ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین نبوده‌ است


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در گفتگویی تلفنی با دبیرکل سازمان ملل متحد اتهامات در خصوص ارسال پهپاد به روسیه با هدف استفاده در جنگ اوکراین را قویاً تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیرعبداللهیان در این تماس تلفنی با گوترش مدعی شد که این اتهامات بی‌اساس است.

پس از ماه‌ها تکذیب جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ارسال پهپاد به روسیه، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه روز شنبه ۱۴ آبان ارسال تعداد محدودی پهپاد به روسيه را تایید کرد اما گفت که این‌ پهپادها پیش از تهاجم روسیه به اوکراین صورت گرفته است.

این درحالی است که رابرت مالی در توییتی با نادرست دانستن این گفته امیرعبداللهیان نوشت: «ایران تعداد محدودی پهپاد پیش از جنگ [به روسیه] نداد. آنها ده‌ها فروند را همین تابستان [به روسیه] منتقل کردند.»

آقای مالی در ادامه توییت خود افزود که پرسنل نظامی ایرانی هم‌اینک با حضور در مناطق اشغالی اوکراین به روس‌ها کمک می‌کنند که این پهپادها را علیه غیرنظامیان اوکراینی به کار گیرند.

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران در پایان توییت خود به مقامات جمهوری اسلامی گفت: «زمانی که با شواهد و مدارک روبرو می‌شوند، به سیاست جدیدی نیاز دارند نه یک داستان جدید.»

امیرعبداللهیان پیشتر نیز مسئله پهپادها را «هیاهوی برخی از کشورهای غربی» عنوان کرد و گفت: ما مقدار معدودی پهپاد، ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دادیم.

اوکراین در هفته‌های اخیر بارها از حملات روسیه با استفاده از پهپادهای شاهد-۱۳۶ ایران به شهرهایش خبر داده بود. ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز پنجشنبه گفت ایران علاوه بر ارسال پهپادهای قبلی، در حال بررسی ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه، برای استفاده در جنگ بر علیه اوکراین است.

خبرگزاری رویترز، ماه گذشته در گزارشی تحلیلی به تغییر تاکتیک روسیه در جنگ اوکراین پرداخته بود و در مورد کاربرد پهپادها در اوکراین نوشته بود.

روسیه تنها در چند هفته گذشته صدها فروند از این پهپادها را علیه اوکراین به کار گرفته و گمان می‌رود که ۲۰۰۰ فروند از ایران خریداری کرده است.

XS
SM
MD
LG