لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۵

ایران در رسانه‌های جهان؛ تایم: جمهوری اسلامی به نیروهای سرکوبگر تعلیم‌یافته اعتماد ندارد


نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی
نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی

در حالی که نگرانی از معامله تسلیحاتی حکومت ایران با روسیه و خطر مرگبار آن برای زیرساخت‌های مورد استفاده شهروندان اوکراینی بالا گرفته است، رسانه‌های جهان روز جمعه به انعکاس خبرهای مربوط به گسترش و سرکوب اعتراضات ضدحکومتی و تحلیل وقایع ایران ادامه دادند.

هفتگی‌ پرتیراژ تایم آمریکا در مقاله‌ای از یاسمین سرحان درباره آینده ایران در پیامد اعتراضات سراسری به رهبری زنان، می‌نویسد حضور زنان از درخواست برابری جنسیتی فراتر می‌رود. در مصاحبه ویدیوئی همراه مقاله کارل ویک یکی از سردبیران تایم در تحلیل تصاویر نیروهای سرکوبگر می‌‌گوید حضور کودکان در لباس پاسداران نشان می‌دهد که نظام به نیروهای تعلیم‌یافته اعتماد ندارد.

وال استریت ژورنال صبح جمعه در چند گزارش به برنامه‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی پرداخته و در مقاله‌ای به مناسبت ادعای جمهوری اسلامی درباره دست یافتن به موشک‌های مافوق‌صوت، مفهوم موشک‌های مافوق صوت را که کره شمالی و روسیه تولید کرده‌اند، برای خوانندگان خود تشریح می‌کند و می‌نویسد آمریکا برای تولید این موشک‌ها با مشکل روبرو بود و مقابله با آنها،‌ چالش‌آمیز است.

وال استریت ژورنال در یک ویدیو، نشانه‌های استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین را برمی‌شمارد و می‌نویسد این شواهد انکارهای مسکو را رد می‌کنند.

وال استریت در ستون مقالات خود نامه‌ای چاپ کرده که عقیده دارد دولت بایدن اشتباه اوباما در باره ایران که خود اوباما هم حالا به آن اذعان دارد را تکرار می‌کند.

ده ها روزنامه معتبر محلی در آمریکا گزارش‌‌ها و تفسیرهای اختصاصی در باره اعتراضات سراسری در ایران منتشر می‌کنند، از جمله دیترویت نیوز، روزنامه پرتیراژ ایالت میشیگان که در صفحه مقالات، مطلبی دارد از نویسنده «کتلین باس»‌ با این عنوان که «زنان ایران در حقوق بشر رهبری می‌کنند» و می‌نویسد بسیاری از زنان از پوشیدن حجاب اجباری امتناع می‌کنند و از رسانه‌های اجتماعی برای انعکاس پیام خود استفاده می‌کنند. دیترویت نیوز از جمله با فعال سیاسی الناز سربار ۴۲ ساله مقیم سانفرانسیسکو مصاحبه کرده که می‌گوید واحد بسیج سپاه پاسداران او را به جرم نداشتن حجاب، دستگیر کرده بود.

واشنگتن پست گزارش‌های متعددی به اعتراضات ایران و برنامه تسلیحاتی جمهوری اسلامی اختصاص می‌دهد، و در گزارشی به نقل از اسوشیتدپرس می‌نویسد وزیر امورخارجه آلمان روز جمعه موضع حکومت ایران در باره سرکوب معترضان را رد کرد.

روزنامه معتبر زودویچه زایتونگ آلمان روز جمعه در صفحه‌ اول خود تیتر زده که حکومت ایران آلمان را تهدید کرد.

وزیرامورخارجه آلمان آنالنا بائرباک اعلام کرد که سرکوب معترضان در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع خواهد کرد
وزیرامورخارجه آلمان آنالنا بائرباک اعلام کرد که سرکوب معترضان در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع خواهد کرد

زودویچه زایتونگ می‌نویسد وزیر امور خارجه آلمان آنالنا بائرباک اعلام کرده بود که سرکوب معترضان در ایران را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارجاع خواهد کرد و و وزیر خارجه جمهوری اسلامی او را به نگرش «تحریک‌آمیز، مداخله‌جویانه و غیردیپلماتیک» متهم کرد و در توئیتی هشدار داد که تضعیف ارتباطات دیپلماتیک قدیمی، عواقب درازمدتی در پی خواهد داشت.

واشنگتن پست در گزارش دیگری به نقل از آسوشیتدپرس می‌نویسد دو برادر متولد ایران، پیمان کیا ۴۲ ساله و پیام کیا ۳۵ ساله در سوئد به اتهام جاسوسی برای روسیه تحت محاکمه قرار گرفتند. دادستان امور امنیت ملی سوئد تحقیق در باره این پرونده را دشوار و پیچیده توصیف کرد.

روزنامه سراسری یواس‌ای تودی که اخبار اعتراضات ایران را پوشش می‌دهد، و گزارش تصویری وب‌سایت خود در باره سابقه اعتراضات دو ماه اخیر در ایران را با استفاده از آخرین ویدیوهای دریافتی، به روز می‌کند.

روزنامه تایمز لندن در شماره روز جمعه خبر اعتراضات سراسری و تهدید به اعدام بازداشت‌شدگان را پوشش داده و در یک مقاله‌ اختصاصی از نویسنده که‌وین ماهر، خرس نیست فیلم جدید جعفر پناهی، کارگردان زندانی و از کارممنوع ایرانی را فیلمی بزرگ و با اهمیت درباره فیلمسازی توصیف می‌کند، چیزی در ردیف فیلم‌هائی مثل هشت ونیم فلینی و کمدی‌ سیاه رابرت آلتمن بازیکن توصیف می‌کند، و می‌نویسد «خرس نیست» فیلمی است درون یک فیلم دیگر.

روزنامه معتبر فرانکفورتر آلگمانیه خبر می‌دهد که نیروی انتظامی حکومت ایران در منزل‌ها و محل‌های کار، سراغ شرکت‌کنندگان در اعتراضات سراسری می‌رود و دارد خود را برای صدور احکام اعدام ‌اماده می‌کند. به نظر راینر هرمان خبرنگار این روزنامه در آنکارا، نظام ایران در حالی به تشدید سرکوب پرداخته که اعتراضات در حال فروکش کردن است. این روزنامه به صدور حکم اعدام علیه ماهان صدری اشاره می کند که به آتش‌ زدن موتورسیکلت پلیس و مجروح کردن یک نفر با چاقو متهم شد.

زودویچه زایتونگ روز جمعه کشته شدن دست کم ۳۳۰ معترض در اعتراضات سراسری را تیتر کرده و با استناد به سازمان‌های مدافع حقوق بشر می‌نویسد ۵۰ کودک و ۳۹ نیروی امنیتی در میان جان‌باختگان هستند. زودویچه در گزارش خود از جمله به مرگ یک دختر جوان در رشت اشاره کرده که هنگام رقص در خیابان مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

روزنامه پرتیراژ لیبراسیون چاپ پاریس روز جمعه با اشاره به سخنان فرمانده نیروی هوائی سپاه پاسداران در باره دستیابی به موشک مافوق صوت، تیتر زده که موشک مافوق صوت جدید ایران جامعه جهانی را نگران می‌کند. خبری که در ده‌ها روزنامه و رسانه در اروپا و آمریکا منعکس شده است.

مدیرعامل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی
مدیرعامل سازمان بین‌المللی انرژی اتمی

از جمله الشرق‌الاوسط می‌نویسد ادعا در باره موشک مافوق صوت، نگرانی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در باره ایران را تشدید می‌کند.

الشر‌ق‌الاوسط روزنامه عربستان سعودی در لندن روز جمعه در بخش مقالات مقاله‌ دیگری از کارشناس امور ایران نویسنده لبنانی مصطفی فحص چاپ کرده با این عنوان که در ایران، نظام حاکم در آستانه‌ی هرج و مرج قرار گرفته است.

نشریه مستقل اینترنتی الگه‌ماینه، یا جهانی، در مقاله‌ای از نویسنده سارا استرن، عضو سندیکای خبرنگاران یهودی JNS می‌نویسد شهیدان اعتراضات سراسری ایران سزاوار به یاد ماندن هستند.

و روزنامه مادرن توکیو تایمز در گزارشی می‌نویسد اعتراضات سراسری ایران را همچنان تکان می‌دهد و به نقل از صدای آمریکا می‌نویسد این اعتراضات در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه است.

آلیشا پیپرنو، وبلاگ نویس ایتالیائی - نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد با تلاش دیپلماتیک آزادی او از زندان جمهوری اسلامی آزاد شده
آلیشا پیپرنو، وبلاگ نویس ایتالیائی - نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد با تلاش دیپلماتیک آزادی او از زندان جمهوری اسلامی آزاد شده

کوریه دلا سرا، پرتیراژترین روزنامه معتبر ایتالیا در شماره روز جمعه خود خبر آزادی بلاگ‌نویس ایتالیائی الیشا پیپرنو را به نقل از دولت ایتالیا منعکس کرده. خبری که در نشریات دیگر اروپا و خاورمیانه هم منعکس شده.

خبرگزاری رسمی ایتالیا، آنسا، بیانیه رسمی جیورجیا مه‌لونی، نخست وزیر ایتالیا را منعکس کرده که نوشته آزادی پیپرنو با تلاش‌های شدید و پی‌گیر دیپلماتیک میسر شد. جهانگرد ایتالیائی بلاگی در باره آشپزی در کشورهای جهان تهیه می‌کرد و در جشن تولد ۳۰ سالگی خود در تهران دستگیر شد.

روزنامه تایمز اسرائیل می‌نویسد پدر و مادر خانم پیپرنو که یک کتابفروشی در رم را اداره می‌کنند، روز ۱۰ مهرماه تلفنی از دستگیری او در ایران خبر یافتند.

پایگاه اینترنتی امواج مدیا که ویژه اخبار منطقه به سه زبان عربی، فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود، در گزارشی می‌نویسد اخراج سعید محمد، عضو سابق سپاه پاسداران از ریاست شورای عالی مناطق آزاد، حاکی از بروز شکاف و دو دستگی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

XS
SM
MD
LG