لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۶

بریتانیا: عقب‌نشینی روسیه از خرسون نشان‌‌دهنده مشکلات کرملین است


یک سرباز اوکراینی در کنار مهمات به‌جا مانده از نیروهای روسی در روستایی در منطقه خرسون، اوکراین - ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آبان ۱۴۰۱)
یک سرباز اوکراینی در کنار مهمات به‌جا مانده از نیروهای روسی در روستایی در منطقه خرسون، اوکراین - ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۰ آبان ۱۴۰۱)

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه در به‌روزرسانی روزانه خود درباره تهاجم روسیه به اوکراین گفت، عقب‌نشینی روسیه از خرسون که این هفته اعلام شد، «به رسمیت شناختن عمومی مشکلاتی است که نیروهای روسی در ساحل غربی رودخانه دنیپر با آن مواجه هستند.»

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در این به‌روزرسانی که در توئیتر منتشر شد، این وزارتخانه گفت، در حالی که عقب‌نشینی تنها دو روز پس از اعلام آن صورت گرفت، «احتمالاً روند عقب‌نشینی از ۲۲ اکتبر ۲۰۲۲ آغاز شده بود، زمانی که افراد مستقر در روسیه در خرسون از غیرنظامیان خواستند تا شهر را ترک کنند.»

نیروهای اوکراینی روز جمعه در حالی وارد شهر خرسون شدند که نیروهای روسی با عجله عقب‌نشینی می‌کردند.

به گفته سرگئی خلان، معاون شورای منطقه‌ای خرسون، شهر تقریباً به طور کامل تحت کنترل نیروهای اوکراینی در آمده بود. ویدئوهای متعددی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌ است، نشان می‌دهد سربازان اوکراینی، در حالی که ساکنان محلی جشن گرفته‌اند، پرچم‌های زرد و آبی را در شهر نصب می‌کنند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین عصر جمعه در یک سخنرانی ویدئویی گفت: «امروز یک روز تاریخی است. ما جنوب کشور را داریم پس می‌گیریم، خرسون را داریم پس می‌گیریم.»

زلنسکی گفت که نیروهای روسیه تعداد زیادی مین در شهر کاشته‌اند و گفت که نیروهای اوکراینی در اسرع وقت برای از خنثی کردن مین‌ها شروع به کار خواهند کرد.

روسیه روز جمعه اعلام کرد که خروج نیروهایش از کرانه غربی رود دنیپر را به پایان رسانده و هیچ سرباز یا تجهیزاتی در آن باقی نمانده است.

هرچند سربازان روس که در حال عقب‌نشینی بودند تصویر متفاوتی را ترسیم کردند. یک سرباز روس توضیح داد که چگونه از او و دیگر سربازان خواسته شده تا لباس‌های غیرنظلامی بپوشند تا شناسایی نشوند. همچنین برخی از سربازان در حال عقب‌نشینی و در حین فرار در رودخانه غرق شدند.

اداره اطلاعات وزارت دفاع اوکراین اعلام کرد، برای آن دسته از نیروهای روسی که موفق به خروج از شهر نشدند، «تنها فرصت برای جلوگیری از مرگ تسلیم فوری است.»

XS
SM
MD
LG