لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۴

فعالان حق رانندگی زنان عربستان یک هفته است در بازداشت هستند


لوجین الهظلول در حال رانندگی از امارات متحده عربی به مقصد عربستان سعودی - وی روز اول دسامبر در مرز عربستان بازداشت شد
لوجین الهظلول در حال رانندگی از امارات متحده عربی به مقصد عربستان سعودی - وی روز اول دسامبر در مرز عربستان بازداشت شد

یکی از بستگان دو زن فعال حق رانندگی زنان در عربستان سعودی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این دو نزدیک به یک هفته است که به جرم نقض قانون منع رانندگی زنان در بازداشت به سر می‌برند.

این دو شهروند عربستان سعودی، روز اول دسامبر ( دهم آذر) هنگام رانندگی با خودرو از امارات متحده عربی به کشورشان، در مرز عربستان بازداشت شدند.

یکی از این دو زن، لوجین الهظلول ۲۵ ساله که در کانادا مشغول به تحصیل است، از سال گذشته کارزاری برای لغو ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان به راه انداخت. او روی صفحه وبسایتش درباره علت راه انداختن کمپین توضیح داده؛ و یک روز قبل از بازداشتش ویدیویی روی یوتیوب گذاشت که او را در حال رانندگی به سمت مرز عربستان نشان می‌داد.

برگزارکنندگان کمپین می‌گویند ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان بیانگر مشکلات گسترده‌تری است که زنان کشور با آن روبه‌رو هستند – از جمله قوانینی که اختیار زنان را به مردان می‌دهد.

پادشاهی عربستان سعودی با برداشت سخت‌گیرانه از اسلام، معتقد است دادن هر گونه امتیاز اجتماعی به زنان – از جمله اجازه رانندگی، راه را برای بی‌بندوباری آنان باز می‌گذارد. هرچند قانون مکتوبی در این باره وجود ندارد، اگر پلیس زنی را که پشت فرمان ببیند، او را متوقف می‌کند. در هیچ‌یک از دیگر کشورهای اسلامی زنان از رانندگی منع نشده‌اند. برگزارکنندگان کمپین تأکید کرده‌اند که هدف سیاسی یا ضداسلامی از آن ندارند.

خانم الهظلول زنان هم‌وطنش را دعوت کرده بود که اوایل آبان ماه با رانندگی در خیابان‌ها، منع حق رانندگی زنان را به چالش بگیرند. بعد از دو تلاش نافرجام برای کسب حق رانندگی زنان سعودی – که در فاصله بیست سال انجام شده بود – امسال برای سومین بار کارزاری به این منظور برگزار شد؛ و ۸.۰۰۰ نفر از آن حمایت کردند.

توئیتر کمپین دو فعال بازداشتی حق رانندگی زنان روی هم ۳۵۵.۰۰۰ دنبال‌کننده دارد.

XS
SM
MD
LG