لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۶

ممانعت عربستان از شرکت ورزشکاران زن در المپيک


Greece Olympics London Flame
Greece Olympics London Flame
در حاليکه ورزشکاران معلول عربستان سعودی خود را برای شرکت در مسابقات پارالمپيک لندن آماده می کنند، فرستاده بريتانيا در اين کشور تلاش می کند توافق رياض را برای اعزام يک ورزشکار زن به اين مسابقات جلب کند.
تام فيليپس، فرستاده بريتانيا در عربستان سعودی، روز يکشنبه گفت در حال گفتگو با مقامهای دولت سعودی است تا نظر آنها را برای اعزام يک ورزشکار زن به مسابقات پارالمپيک امسال جلب کند.
سرپرست سازمان تربيت بدنی عربستان سعودی ماه پيش ضمن اعلام اين خبر که در مسابقات المپيک امسال نيز ورزشکاران زن رسماً شرکت نخواهند کرد، در واقع راه را برای شرکت مستقل آنها باز گذاشت.
اين حرکت به منزله احتمال توافق اصلاح طلبان داخل حکومت با افراط گرايان اسلامی تلقی شده که با حضور زنان در فعاليتهای ورزشی به شدت مخالف هستند.
کميته بين المللی المپيک اين اختيار را دارد که از ورزشکاران مستقل دعوت کند بدون دريافت اجازه رسمی از دولت عربستان، يا حتی بدون اينکه عضو يک تيم ورزشی باشند، در مسابقات المپيک شرکت کنند.
فرستاده بريتانيا در عربستان سعودی، روز يکشنبه ابراز اميدواری کرد که تابستان امسال شاهد حضور زنان سعودی در مسابقات باشد. وی افزود به باور دولت بريتانيا، زنان سعودی بايد اجازه شرکت در رويدادهای ورزشی را داشته باشند.
از زمانيکه ديده بان حقوق بشر خواست جلوی عربستان سعودی به خاطر اجازه ندادن به زنان برای شرکت در مسابقات المپيک گرفته شود، اين مسئله به يک حساسيت بين المللی تبديل شده است.
سرمربی تيمهای پارالمپيک عربستان سعودی می گويد، چون زنان سعودی اجازه شرکت در مسابقات المپيک را ندارند، کميته المپيک مجبور شد حدود يک سوم از تعداد ورزشکارانی را که قرار بود در اين مسابقات شرکت کنند، حذف کند.
روحانيون با نفوذ عربستان سعودی، اين جامعه مسلمان شديداً محافظه کار، بارها به زنان اخطار کرده اند به خاطر حفظ عفاف و سلامتی خود از ورزش در اماکن عمومی خودداری کنند.
در آن کشور، درس ورزش در مدارس دولتی دخترانه وجود ندارد و ورزشگاههای بانوان در صورتی اجازه فعاليت دارند که جزو مراکز بهداشتی به حساب آيند و با نظارت وزارت بهداشت اداره شوند.
رياض اعلام کرده است در نظر دارد درس ورزش را به دروس مدارس دخترانه اضافه کند و ملک عبدالله، پادشاه آن کشور، سال گذشته گفت در انتخابات شهری آينده زنان از حق رأی برخوردار خواهند بود. انتخابات شهری تنها انتخابات عمومی است که در عربستان سعودی برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG