لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۰

زنان دانش آموخته سعودی مشتاق کار


آنچه می خوانید برگردان گزارشی تحلیلی است که در خصوص وضعیت اشتغال زنان تحصیلکرده در عربستان سعودی امروز در نشریه واشنگتن پست منتشر شده است.

زنان نوجوان و جوان امروز عربستان سعودی بخشی از نسلی هستند که گرفتار تناقضی بزرگند: دولتی که میلیاردها دلار برای تحصیلات زنان هزینه می کند و جامعه ای سنتی که با تعصب مذهبی و تنگ نظری مانع اشتغال زنان می شود.

زنان سعودی که مایل و مشتاقند کار کنند اما نمی توانند، ۳۴ درصد از زنان آن کشور را تشکیل می دهد.

عربستان سعودی ثروت نفتی فراوان دارد، تولید ناخالص ملی آن در جهان در رتبه چهلم است و بسیاری معتقدند که چنانچه از نیم دیگر نیروی کار آن کشور که مایل به کار و دانش آموخته هستند بهره برداری شود، قاعدتاً وضع اقتصاد و میزان تولید ناخالص ملی عربستان بسیار بهتر و میزان تولید ناخالص ملی آن بیشتر خواهد شد.

نرخ بیکاری زنان در عربستان نزدیک به ۵ برابر مردان است. ۸۶ درصد از شهروندانی که در عربستان سعودی از مزایای بیکاری بهره مند می شوند، زن هستند. و ۴۰ درصد از این عده تحصیلات دانشگاهی دارند.

در کشوری که بیش از دو سوم جمعیت آن کمتر از ۳۰ سال دارند، و هزاران زن دانش آموخته دانشگاه دایم در تلاشند تا کار پیدا کنند. شمار بسیاری از این زنان که نه حق رأی دارند و نه اجازه رانندگی، از این که نمی توانند در اجتماع مشغول کار شوند، کلافه اند.

زنان فعال و تحصیلکرده عربستان سعودی که در امور زنان نیز فعالند و می کوشند تا حقوقی برابر برای همجنسان خود بخواهند، می گویند زنان سعودی امروز دریافته اند که نباید کورکورانه تابع پدران خود باشند و عربستان سعودی در راه مدرنیزه شدن است.

ملک عبدالله، پادشاه عربستان، میان خانواده سلطنتی سنتی خود و جمعیت جوان مشتاق تغییر، گرفتار شده. با آنکه عربستان سعودی در زمینه تحصیلات زنان از کشورهای همسایه خود در حوزه خلیج فارس عقب تر است، از میزان بی سوادی دختران و زنان در آن کشور کاسته شده و براساس آمار بانک جهانی، میزان بی سوادی میان زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله عربستان سعودی به صفر رسیده است.

طی دهه اخیر شمار دانشگاه های عربستان سعودی دو برابر شده است و از ۱۶ به ۳۳ دانشگاه رسیده. تازه ترین دانشگاه مخصوص زنان در عربستان سعودی دانشگاه شاهزاده نورا بنت عبدالرحمان در ریاض است که ظرفیت پذیرش ۶۰ هزار دانشجو را دارد و اکنون ۳۷ هزار زن جوان در آن مشغول تحصیل هستند.
XS
SM
MD
LG