لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

موفق ترین کمپین رانندگی زنان سعودی برگزار شد


فعالان عربستان سعودی می گویند بیش از شصت زن گفته اند که در پاسخ به دعوت کمپین مخالفت با ممنوعیت رانندگی زنان روز شنبه پشت رل نشسته و رانندگی کرده اند.
به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، عزیزه یوسف، استاد دانشگاه و از فعالان این کمپین گفته است ۱۳ ویدیو و ۵۰ پیام تلفنی از زنان دریافت کرده که آنان را یا در حال رانندگی نشان می دهد یا از رانندگی آنان خبر می دهد. خانم یوسف تاکید می کند که وسیله ای برای تایید صحت یا نادرستی این خبرها ندارد.
اگر این رقم ها درست باشند باید کمپین روز شنبه را موفق ترین تلاش زنان عربستانی برای به دست آوردن حق رانندگی دانست. خانم یوسف می گوید هنوز گزارشی از جریمه یا دستگیری زنان راننده دریافت نکرده است.
با آن که یک مقام امنیتی سعودی به اسوشیتد پرس گفته است که روز شنبه هیچ زن راننده ای جریمه یا دستگیر نشده اما برگزاری این کمپین بدون تضییقات هم نبوده است.
عزیزه یوسف می گوید او و چهار تن از برگزار کنندگان اصلی کمپین پیام های تلفنی از مقامی نزدیک به وزیر کشور سعودی دریافت کرده اند که آنان را از رانندگی روز شنبه برحذر داشته است. همچنین به گفته او در تمام روز دو اتومبیل او را در همه جا تعقیب می کرده اند.
با ان که قانونی علیه رانندگی زنان در عربستان سعودی وجود ندارد، اما در این کشور به زنان تصدیق رانندگی داده نمی شود . زنان برای جا به جاشدن باید به رانندگان مرد یا خویشاوندان مرد خود متکی باشند.
مقام های قدرتمند مذهبی در عربستان که نفوذی فوق العاده بر نظام پادشاهی سعودی دارند هشدار داده اند که نقض ممنوعیت رانندگی زنان «هرزگی» را اشاعه می دهد. ماه گذشته نیز یک مفتی عربستانی اعلام کرد بر اساس بررسی های پزشکی، رانندگی به تخمدان زنان صدمه می زند.

وزارت کشور عربستان سعودی به زنان آن کشور هشدار داده ابود از شرکت در کمپین برنامه ریزی شده روز شنبه پيش رو نسبت به نادیده گرفتن ممنوعیت رانندگی زنان، خودداری ورزند.

ژنرال منصور الترکی، سخنگوی وزارت کشور عربستان روز پنجشنبه گفته بود ، قوانین در مورد متخلفان و حامیان نقض وعیت رانندگی زنان، به اجرا گذاشته خواهد شد.

کمپین های رسانه ای اجتماعی، زنان عربستان سعودی را ترغیب کردند که روز شنبه رانندگی کنند. فشار برای برابری جنسیتی در رانندگی در این کشور ، توجه بین المللی را بخود جلب کرده است.

سازمان دهندگان گفته اند کمپين ۲۶ اکتبر خوستار تجمع و تظاهرات نيست و فقط از زنان می خواهد رانندگی کنند.

در گذشته مقام های عربستان، رانندگان زن را به جرم رانندگی بدون تصديق معتبر جريمه کرده اند ولی برخی از زنان با اتهام های جدی تری چون اخلال در نظم عمومی مواجه شده اند.
XS
SM
MD
LG