لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۱

ظهور زنان عربستان سعودی از پشت پرده


هفته پیش عربستان سعودی شاهد واقعه ای بود که شهروندان این کشور برای سالها تنها صحبتش را شنیده بودند: اصلاحات بالقوه سیاسی.

اما سلطان عبداله پادشاه عربستان سعودی در یازدهم ژانویه اعلام کرد که سی تن از زنان کشورش به شورای سلطنتی این کشور می پیوندند، شورایی که۱۵۰ عضو دارد و بنابراین زنان ٢٠ درصد اعضای این نهاد را تشکیل خواهند داد.

مشکوکین به ایجاد هرگونه اصلاحات سیاسی در عربستان، با شنیدن این خبر از آن صرفا به عنوان یک اقدام نمادین یاد کردند و گفتند چون این نهاد یک گروه مشورتی است، بنابراین قانونی توسط این افراد وضع نمی شود.

اما بر اساس گفته بسیاری از زنان و مردان عربستان سعودی این اقدام یک گام بسیار عظیم است حتی اگر نمادین باشد که هست.

واشنگتن پست در ادامه مقاله می نو یسد هنگامیکه سلطان عبداله خبر اقدام خود را منتشرکرد، یک روحانی سعودی از آن بعنوان اقدامی «حرام» یادکرد اما پادشاه عربستان در پاسخ گفت که وی با «شورای علمای ارشد» کشور مذاکره کرده و آنها این اقدام را از دیدگاه مذهبی تایید کرده اند.

در انتظار اصلاحات سیاسی ماندن در عربستان سعودی مثل تماشا کردن رشد چمن است زیرا چنین به نظر می رسد که هیچ اتفاقی در این کشور نمی افتد. اما در دو سال گذشته که شاهد انقلابهای عرب بوده ایم، امکان اینکه عربستان سعودی کشور بعدی باشد چندان بعید نیست.

واشنگتن پست در پایان نوشته است انتساب سی نفر از زنان عربستان سعودی به مقام مشورتی نمی تواند کشور پادشاهی عربستان را نجات دهد اما ورود زنان به این شورا، حاوی این پیام است که پادشاه ۸۸ ساله این کشور تمایل دارد آغازگر روند گذار در کشورش باشد، گذار به کشوری مدرن تر از آن چیزی که درحال حاضر هست.

چرخهای تغییر در کشور محافظه کارعربستان، هر چند کند به حرکت در آمده و به نظر می رسدکه در حال چرخیدن اند،اما آیا این چرخش به اندازه کافی سریع هست؟
XS
SM
MD
LG