لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۷

انجمن بازیگران: خشونت علیه زنان سینماگر در ایران غیرقابل انکار است


جنبش اعتراض به آزار جنسی علیه زنان سینماگر، مشهور به «من نیز»، از آمریکا شروع شد.
جنبش اعتراض به آزار جنسی علیه زنان سینماگر، مشهور به «من نیز»، از آمریکا شروع شد.

واکنش‌ها به افشاگری درباره آزار جنسی زنان در سینمای ایران ادامه دارد و در تازه‌ترین رویداد، انجمن بازیگران سینمای ایران در بیانیه‌ای هرگونه خشونت از جمله آزار جنسی را محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها در روز دوشنبه ۱۵ فروردین، شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران در پی اعتراض جمعی از فعالان سینما درباره «برخی خشونت‌ها در پشت صحنه سینما» در بیانیه‌ای «وجود خشونت و برخوردهای توهین‌آمیز و غیراخلاقی به‌ویژه با زنان سینماگر» را «غیرقابل انکار» توصیف کرد.

در این بیانیه «اصلاح و تقویت تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی» لازمه «پالایش فضای فرهنگی سینما» عنوان شده و از «همه بازیگران به‌ویژه زنان بازیگری که مورد خشونت و تعرض جنسی قرار گرفته‌اند» خواسته شده است که «بدون واهمه از نام و عنوان جایگاه افراد» شکایتشان را «از طریق شورای صیانت خانه سینما تا صدور و اجرای حکم» پیگیری کنند.

هفته گذشته، سمیه میرشمسی دستیار کارگردان و برنامه‌ریز در رشته‌توییتی از آزار جنسی‌ خود در پشت صحنه یک فیلم با ذکر جزئیات پرده برداشت.

پس از آن، روز هفتم فروردین، انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در بیانیه‌ای از دست‌اندرکاران صنعت سینما خواست تا در برابر «هتک حرمت» سکوت نکنند.

واکنش‌ها به افشاگری درباره آزار جنسی زنان در پشت صحنه سینمای ایران ادامه یافت و بیش از ۳۰۰ تن از زنان سینماگر در ایران روز پنج‌شنبه در بیانیه‌ای از «توهین، خشونت و آزار جنسی سیستماتیک و گسترده» علیه زنان فعال در این عرصه پرده برداشتند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

بیانیه اعتراضی زنان سینماگر به امضای چهره‌های سرشناسی همچون نیکی کریمی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، پوران درخشنده، ترانه علیدوستی، نرگس آبیار، ویشکا آسایش، کتایون ریاحی، هانیه توسلی و تهمینه میلانی رسیده است.

خانه سینما نیز روز یک‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای، «اعمال هرگونه خشونت‌ جنسی» را محکوم کرد و از آمادگی شورای صیانت این نهاد برای رسیدگی به این شکایت‌ها خبر داد.

XS
SM
MD
LG