لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

آزاده صمدی از تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری «آزار و خشونت جنسی در سینما»  خبر داد


اعتراض به آزار جنسی زنان
اعتراض به آزار جنسی زنان

آزاده صمدی، بازیگر سینما و تلویزیون، از انتخاب هیئتی ۵ نفره برای رسیدگی به موضوع «آزار و خشونت جنسی در سینما» خبر داد.

آزاده صمدی، روز پنج‌شنبه ۱۸ فروردین در حساب اینستاگرام خود اعلام کرد که امضاکنندگان بیانیه اعتراضی خشونت علیه زنان در سینمای ایران، در پی تشکیل قرار یک مجمع برای پیگیری محورهای مورد اشاره در بیانیه، از جمله «رسیدگی به خشونت و آزار علیه سینماگران زن» از سوی یک «کمیته مستقل» هستند.

نیکی کریمی، آیدا پناهنده، غزاله معتمد، غزاله سلطانی، ترانه علیدوستی، منصوره یزدان‌جو، هانیه توسلی، ریحانه طراوتی، مهین صدری، آزاده صمدی، سمیه میرشمسی، مارال جیرانی و ثمین مهاجرانی برای عضویت در این کمیته که در پی رأی‌گیری در میان امضاکنندگان بیانیه زنان سینما تشکیل خواهد شد، اعلام آمادگی کرده‌اند.

در فراخوان این رأی‌گیری که از طریق صفحه «من نیز» ایران انجام خواهد شد، ابراز امیدواری شده که «این فرایند دموکراتیک، گام بعدی را در رسیدگی دقیق به این موضوع در جهت حق‌خواهی استوار کند».

در پی افشاگری درباره آزار جنسی زنان در پشت صحنه سینمای ایران، واکنش‌های قابل توجهی صورت گرفت که از جمله آن بیانیه بیش از ۳۰۰ تن از زنان سینماگر در ایران روز پنجشنبه ۱۱فروردین‌ماه با انتشار بیانیه‌ای از «توهین، خشونت و آزار جنسی سیستماتیک و گسترده» علیه زنان فعال در این عرصه پرده برداشتند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

انجمن بازیگران سینمای ایران در بیانیه‌ای هرگونه خشونت از جمله آزار جنسی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG