لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۹

واکنش خانه سینما و ستاد حقوق بشر به بیانیه زنان سینماگر درباره «خشونت و آزار جنسی»


آزار جنسی زنان
آزار جنسی زنان

پس از گذشت سه روز از انتشار بیانیه صدها زن سینماگر در ایران درباره «خشونت و آزار جنسی» زنان در این عرصه، ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران و خانه سینما به این موضوع واکنش نشان دادند.

کاظم غریب‌آبادی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، از آمادگی قوه قضائیه برای رسیدگی به شکایات در حوزه خشونت علیه زنان خبر داد.

کاظم غریب‌آبادی روز یکشنبه ۱۴ فروردین‌ماه گفت: «از آن‌جا که عرصه هنر جزئی مهم از فرهنگ است، باید به دور از هرگونه آسیب باشد و کسانی که در این عرصه فعالیت می کنند، باید به مسئولیت سنگین خود در قبال جامعه واقف باشند.»

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای صنفی در حوزه سینما خواستار طراحی سازوکارهایی شد که زنان بتوانند بدون دغدغه در حوزه سینما فعالیت کنند.

خانه سینما نیز روز یکشنبه ۱۴ فروردین‌ماه با انتشار بیانیه‌ای روی وب‌سایت خود، اعمال هرگونه خشونت‌ جنسی را محکوم کرد و از آمادگی شورای صیانت این نهاد برای رسیدگی به این شکایت‌ها خبر داد.

در بیانیه این نهاد صنفی همچنین آمده است: «نباید اجازه دهیم قلیلی رفتارهای ناپسند احتمالی برخی سینماگران به پای کثیری از دست اندرکاران سینمای پرافتخار ایران نوشته شود.»

خانه سینما درباره درخواست زنان سینماگر از این نهاد برای تشکیل کمیته‌ای جهت پیگیری موارد آزار و خشونت جنسی اظهار نظری نکرده است.

بیش از ۳۰۰ تن از زنان سینماگر در ایران روز پنجشنبه ۱۱ فروردین‌ماه با انتشار بیانیه‌ای از «توهین، خشونت و آزار جنسی سیستماتیک و گسترده» علیه زنان فعال در این عرصه پرده برداشتند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

در این بیانیه از خانه سینما خواسته شده است کمیته‌ای مستقل با اکثریت مطلق زنان تشکیل دهد تا به شکایات مربوطه رسیدگی کند و به قربانیان این آزارهای جنسی وکیل و مشاور حقوقی معرفی کند.

امضاکنندگان این بیانیه هتک حرمت با الفاظ جنسی و جنسیت‌زده، سوءاستفاده از سکوت و تحمل افراد با تهدید موقعیت کاری یا به گروگان‌گرفتن حق کار و دستمزد، تماس‌های بدنی ناخواسته، اصرار و اجبار به ارتباط جنسی و تجاوز را به عنوان برخی از مصادیق این آزارها برشمردند.

بیانیه اعتراضی زنان سینماگر به امضای چهره‌های سرشناسی همچون نیکی کریمی، هدیه تهرانی، سحر دولتشاهی، پوران درخشنده، ترانه علیدوستی، نرگس آبیار، ویشکا آسایش، کتایون ریاحی، هانیه توسلی و تهمینه میلانی رسیده است.

رضا کیانیان، بازیگر سرشناس سینمای ایران، روز یکشنبه ۱۴ فروردین، با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرامش، حمایت خود را از این بیانیه اعلام کرد.

وی در این مطلب نوشته است: «آزار و اذیت زنان فقط محدود به جامعه سینمایی نیست، بلکه گوشه‌ای از جامعه ماست که قدرت غالب در دست مردان است و زنان برای گرفتن کار باید به مردان مراجعه کنند. صاحب کار مرد است و اگر حریص باشد، برای کار دادن به زنان می‌تواند پیشنهادات غیر متعارف داشته باشد.»

رضا کیانیان ایجاد یک کمیته بررسی در خانه سینما با حضور وکلای خبره را راه حل این معضل در جامعه سینمایی دانسته است.

بیانیه زنان سینماگر ایرانی حمایت شماری از فعالان حقوق زنان و کاربران شبکه‌های اجتماعی را نیز به دنبال داشت.

در پی شکل‌گیری جنبش «من هم» در ایران از تابستان سال ۱۳۹۹ که ادامه جنبش جهانی «Me Too» بود، زنان ایرانی نیز تجربه‌‌ خود از آزارهای جنسی را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند و در پی شکل‌گیری این کارزار، نام‌ مردان نام‌آشنایی در عرصه سینما و هنر مطرح شد.‎​

XS
SM
MD
LG