لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

بیانیه یک انجمن صنفی نسبت به آزارجنسی در سینمای ایران: در برابر «هتک حرمت» سکوت نکنید


بیانیه انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در ایران درباره آزار جنسی
بیانیه انجمن برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در ایران درباره آزار جنسی

در پی افشاگری یک دستیار کارگردان درباره آزار جنسی در محیط کار، انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در بیانیه‌ای از دست‌اندرکاران صنعت سینما خواست تا در برابر «هتک حرمت» سکوت نکنند.

در روزهای گذشته، سمیه میرشمسی دستیار کارگردان و برنامه‌ریز در رشته‌توییتی از آزار جنسی‌اش در پشت صحنه یک فیلم با ذکر جزئیات پرده برداشت.

در پی این رخداد انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما با صدور اطلاعیه‌ای بدون اشاره مستقیم به آزار جنسی، با تأکید بر صداقت سمیه میرشمسی، با ابراز تأسف از «بداخلاقی‌ها و ایجاد ناامنی‌های روانی و حتی تهدید و برخورد فیزیکی در پشت صحنه تولید صنعت فیلم ایران»، اعلام کرد که این «نخستین بار نیست» که چنین مواردی اتفاق می‌افتد.

در این بیانیه آمده است که «برای ریشه‌کن کردن این رویه غیرانسانی، برخورد ریشه‌ای، جدی و هماهنگی‌های بیناصنفی نیاز است.»

در این بیانیه همچنین عنوان شده که چنین «برخوردهای تحقیرآمیز» تنها نسبت به زنان صورت نگرفته و «بارها گزارش‌هایی مبنی بر توهین، تهدید، تحقیر و حتی درگیری فیزیکی» نسبت به مردان نیز دیده شده است.

انجمن صنفی برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان سینما در این بیانیه اعلام کرد که «به شکل رسمی و از طرق مختلف» این موضوع را «پی‌گیری و شکایت مکتوب» کرده است و تأکید کرد، «اکنون که این مسئله به عنوان مشتی نمونه خروار به شکل عمومی مطرح شده» وظیفه دارد هماهنگ با کانون کارگردانان سینما، صنف تهیه‌کنندگان، مدیران تولید و انجمن بازیگران سینما و همچنین مدیرعامل خانه سینما و سازمان سینمایی کشور موضوع را «به شدت و دقیق» پیگیری کند تا در آینده این موارد تکرار نشود.

جنبش جهانی «من هم» چند سالی است که توسط زنان برای اعتراض به آزارهای جنسی شکل گرفته است.

XS
SM
MD
LG