لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

اردوغان: آمریکا بین ترکیه و کردهای سوریه یکی را انتخاب کند


ملاقات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (چپ) و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) در پاریس - دسامبر ۲۰۱۵
ملاقات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه (چپ) و باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا (راست) در پاریس - دسامبر ۲۰۱۵

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، از ملاقات مقام‌های آمریکا با اعضای گروه کردی "یگان‌های مدافع خلق" سوریه خشنود نیست و از واشنگتن می‌خواهد بین آنکارا و کردهای سوریه یکی را انتخاب کند.

آنکارا، کردهای عراق و سوریه را جزئی از حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) و لذا تروریست قلمداد می‌کند، کما این که از زمانی که به عنوان یک عضو ائتلاف بین المللی علیه داعش عملیات نظامی را شروع کرد، هم به مواضع داعش حمله می‌کند، و هم به کردها، چه در سوریه و چه در ترکیه.

به این دلیل، رجب طیب اردوغان از این که برت مک گرک نماینده آمریکا در مبارزه علیه داعش، تقریباً ده روز پیش با گروهی از اعضای "یگان‌های مدافع خلق" ملاقات کرده، خشمگین است. آمریکا ملاقات را پنهان نکرده و گفته است هدف آن ارزیابی پیشرفت در مبارزه با داعش بود.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت "آقای مک گرک، به همراه مقاماتی از وزارت دفاع با گروهی از فرماندهان عرب و کرد ملاقات کردند تا تحلیلی از عملیات اخیر علیه داعش داشته باشند."

"یگان‌های مدافع خلق" موفق شد به کمک حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا، کنترل کوبانی در مقابل حملات داعش حفظ کند.

به گفته جان کربی "او به کوبانی در شمال سوریه رفت تا با مقامات اداری غیرنظامی و نمایندگان شورای دموکرات سوریه ملاقات کند ... و عمدتاً به دلیل سالگرد علمیات در کوبانی به آنجا رفت."

رئیس جمهوری ترکیه همزمانی سفر هیات آمریکایی به کوبانی با مذاکرات صلح در ژنو را مناسب نمی‌داند.

با مخالفت آنکارا، نمایندگی سیاسی گروه "یگان‌های مدافع خلق" به نام حزب اتحاد دموکراتیک سوریه، به مذاکرات دعوت نشد. به نظر می‌رسد، واشنگتن می‌خواست کردها نیز به نوعی در مذاکرات دخیل باشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت "او می‌خواست از دیدگاه آنها از جنبه سیاسی نیز آگاه شود ... خصوصاً با توجه به مذاکرات صلح جاری در ژنو. انتظار می‌رود اینگونه گفتگوها ادامه داشته باشد."

ترکیه نگران است که موفقیت کردهای سوریه و عراق به حزب کارگران کردستان ترکیه که سالهاست برای خودمختاری در خاک ترکیه می جنگد، کمک کند. آمریکا و ترکیه این گروه را سازمانی تروریستی می دانند.

XS
SM
MD
LG