لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۰

اتحادیه اروپا خواستار آتش بس در مناطق کردنشین ترکیه شد


یک خودروی زرهی پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن معترضان در زمان اجرای قانون منع رفت و آمد در منطقه ای در دیاربکر - ۷ بهمن ۱۳۹۴
یک خودروی زرهی پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن معترضان در زمان اجرای قانون منع رفت و آمد در منطقه ای در دیاربکر - ۷ بهمن ۱۳۹۴

به گزارش سازمان‌های مدافع حقوق بشر، درگیری‌های ارتش ترکیه با حزب کارگران کردستان بیش از ده‌ها کشته و هزاران آواره بر جای گذاشته است. در همین حال اتحادیه اروپا از دو طرف خواست تا با پایان سریع جنگ در مناطق کردنشین ترکیه، آتش بس فوری برقرار شود.

اتحادیه اروپا در حالی از دو طرف درگیری‌ها در ترکیه خواسته آتش بس فوری برقرار کنند، که پس از چهار ماه جنگ و درگیری در مناطق کردنشین، شهر سور همچنان صحنه درگیری‌ کردها با نظامیان ترکیه است. اعلام حکومت نظامی و مقررات منع رفت و آمد در این شهر به پنجاه و هشتمین روز خود رسید.

یگان‌های مدافع خلق، واحدهای نظامی شهری مورد حمایت حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک)، از چند هفته گذشته اعلام کرده اند که خود اداره این شهر را بر عهده می‌گیرند .

مردم جزرِه نیز در پی درگیری‌های شبانه روزی در آن شهر، در خانه های خود حبس شده‌اند. در اعتراض به محاصره نظامی جزرِه، سه نماینده حزب دموکراتیک خلق‌ها در پارلمان ترکیه، دست به اعتصاب غذا در داخل ساختمان وزارت کشور در آنکارا زده اند.

این در حالی است که روز پنجشنبه عثمان بادمیر در اعتراض به محصور ماندن زنان و کودکان در یک خانه تخریب شده در شهر جزره، خطاب به نمایندگان دیگر احزاب برای پایان دادن به شرایط موجود، از آنها طلب یاری کرد.

در پی اعزام نیروهای بیشتر ارتش به شهر جزره، مردم در مقابل خودروهای نظامی سپر انسانی ایجاد کرده و مانع ورود آنها به داخل شهر شده اند.

با شدت گرفتن درگیری‌ها و ادامه حکومت نظامی در شهرهای کردنشین ترکیه، اجساد شهروندان هفته هاست که در خیابان ها مانده است. این در حالی است که اعتراضات خیابانی شخصیت های مذهبی به عدم اجازه دفن اجساد در شهرهای ترکیه ادامه دارد.

دولت ترکیه در واکنش به رخدادهای پیش آمده و اعلام حالت فوق العاده نظامی در شهرهای کردنشین، می گوید مساله حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) است و دولت خود را موظف به ریشه کن کردن تروریسم در ترکیه می‌داند.

شورای رهبری پ.ک.ک با انتشار بیانیه‌ای به ادامه حضور نظامی ارتش در شهرهای کردنشین هشدار داده و گفته است عملکرد حزب حاکم ترکیه، این کشور را به سمت جنگ داخلی تمام عیار خواهد کشاند.

روز گذشته همچنین در کنفرانس موسوم به "ترکیه، خاورمیانه و کردها" در پارلمان اروپا، که با حضور شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، و نمایندگان احزاب در پارلمان ترکیه برگزار شد، لیلا زانا ضمن تقدیر از خانم عبادی، خواستار تلاش جهانی برای پایان بخشیدن به جنگ و قتل و عام شهروندان عادی شد.

XS
SM
MD
LG