لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۷

سازمان ملل متحد: ترکیه باید درباره موضوع تیراندازی به غیرنظامیان تحقیق کند


رفیک تکین علی رغم جراحت در جریان فیلمبرداری به کار خود ادامه داد
رفیک تکین علی رغم جراحت در جریان فیلمبرداری به کار خود ادامه داد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز دوشنبه از آنکارا خواست درباره موضوع تیراندازی به سوی افراد غیرمسلح در جنوب شرق ترکیه تحقیق کند. این نهاد تصاویر ویدئویی از تیراندازی اخیر در شهر جیزره را که هفته گذشته در شبکه اینترنت پخش شد "بسیار تکان‌دهنده" توصیف کرد.

زید رعد الحسین همچنین درباره گزارش‌هایی ابراز نگرانی کرد که حاکی است رفیک تکین، تصویربردار این فیلم کوتاه، به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان ترکیه، پ.ک.ک، بازداشت شده است.

از زمان نقض آتش‌بس میان نیروهای دولت ترکیه و شبه‌نظامیان پ.ک.ک در ماه ژوئیه در مناطق عمدتا کردنشین جنوب شرق ترکیه، مقامات این کشور در جیزره و دیگر شهرهای منطقه مقررات منع عبور و مرور اعلام کرده اند.

بنیاد حقوق بشر ترکیه می‌گوید از نیمه تابستان گذشته به این سو دست‌کم ۱۹۸ غیرنظامی از جمله ۳۹ کودک در درگیری‌هایی که در زمان آتش‌بس رخ داد کشته شده‌اند.

ویدئوی مورد بحث افرادی را نشان می‌دهد که جسدی را روی دست می‌برند و پیشاپیش آن‌ها دو نفر پرچم‌های سفیدی را تکان می‌دهند که ناگهان هدف تیراندازی قرار می‌گیرند.

تکین که برای تلویزیون آی.ام.سی حامی کردها کار می‌کند، با آن که در میان کار مجروح شد، ولی از صحنه فیلمبرداری کرد. مشخص نیست آیا کسی در این تیراندازی کشته شده است یا خیر.

زید در بیانیه‌ای که در ژنو صادر شد می‌گوید: "فیلمبرداری از یک واقعه جرم نیست، اما شلیک به غیرنظامیان قطعا جرم است."

به گفته او ویدئوی اخیر پرسش‌های عمده‌ای را درباره آنچه که در جیزره و دیگر نقاط جنوب شرق ترکیه می‌گذرد مطرح می‌کند.

آتش‌بس ناظران مستقل را از نظارت بر مناطق زیر درگیری بازداشته و همین مسئله به نگرانی از نقض حقوق بشر در آنجا دامن زده است.

مسئولان ترکیه گفته‌اند حملات شبه‌نظامیان مانع رسیدن تیم‌های پزشکی و امدادی به مجروحان تیراندازی یک هفته پیش شده است.

یک حزب حامی کردها می‌گوید حملات ماموران امنیتی جلوی رسیدن امدادگران به مجروحان را گرفته است.

دولت ترکیه گفته است تا وقتی که شبه‌نظامیان وابسته به پ.ک.ک ریشه‌کن نشوند، به عملیات علیه آنها ادامه می‌دهد. ترکیه و متحدان غربی‌ آن، پ.ک.ک را گروهی تروریستی قلمداد می‌کنند.

XS
SM
MD
LG