لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۲

وزیر خارجه ترکیه نسبت به موج جدید آوارگان سوری هشدار داد


مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه

وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه هشدار داد اگر نیروهای بشار اسد رئیس دولت حاکم بر سوریه یا پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در اطراف شهر حلب پیشروی کنند، ترکیه ممکن است با موج جدید آوارگان سوری روبرو شود.

هواپیماهای جنگی آمریکا مواضع داعش در بخش‌هایی از سوریه را بمباران کردند، اما ارتش سوریه عملیات نظامی علیه برخی از گروه‌های شورشی در شمال و شرق کشور، از جمله گروه‌های مخالف اسد در داخل و پیرامون حلب که متحد واشنگتن تلقی می‌شوند، را تشدید کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مولود چاووش اوغلو، در یک نشست خبری در آنکارا با طرح این پرسش که «چه کسی خلاء ناشی از خروج گروه دولت اسلامی در نتیجه حملات هوایی را پر می‌کند؟» در پاسخ گفت رژیم، و در ادامه افزود «اما تفاوت زیادی بین این گروه و دولت وجود ندارد. هردو بی‌رحمانه غیرنظامیان را می‌کشند و هیچکدام در استفاده از هر نوع سلاحی که در اختیار دارند، درنگ نمی‌کنند.»

ترکیه حامی سرسخت ارتش آزاد سوریه، یک نهاد چتری که ده‌ها گروه مسلح مخالف اسد و گروه داعش را در بر می‌گیرد، بوده است. به گفته وزیر خارجه ترکیه «ضعیف شدن اوپوزیسیون معتدل، وضعیت را بدتر خواهد کرد و بر بی‌ثباتی خواهد افزود.»

وی همچنین تاکید کرد «غیرنظامیان، وحشت‌زده از مناطقی که در آنها داعش، گروه‌های تروریستی و نیروهای رژیم حضور دارند فرار می‌کنند. پیشروی در حلب به معنای هجوم دو تا سه میلیون آواره به مرز ترکیه در جستجوی پناهندگی خواهد بود.»

شورشیان مخالف دمشق و نیروهای دولتی بشار اسد هر کدام بخش‌هایی از حلب، که پیش از جنگ پرجمعیت‌ترین شهر سوریه بود، را در کنترل خود دارند. گروه دولت اسلامی ناحیه‌ای در شمال حلب را از کنترل گروه‌های رقیب خارج کرد و بدین تریب راه‌های تدارکاتی سایر گروه‌های شورشی را با تهدید مواجه نمود.

ترکیه هم اینک میزبان حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار آواره است و از آمریکا و متحدان آن خواسته است برای اسکان آنها پناهگاه‌هایی در طرف سوری مرزهای مشترک ایجاد کنند.

XS
SM
MD
LG