لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

ترکیه نسبت به بحران آوارگان سوری در صورت سقوط حلب هشدار داد


احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه
احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه

نخست وزیر ترکیه با متهم کردن نیروهای سوریه به ارتکاب کشتار جمعی در داخل و اطراف شهر حلب، می‌گوید اگر دومین شهر بزرگ سوریه سقوط کند، آنگاه ترکیه با بحران جدیدی از هجوم آوارگان روبرو خواهد شد.

در حالی که هواپیماهای جنگی آمریکا مواضع پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در بخش‌هایی از سوریه را بمباران می‌کند، نیروهای ارتش بشار اسد بر نبرد علیه برخی از گروه‌های مخالف دولت در غرب و شمال کشور، از جمله حلب، شدت بخشیده است.

حلب، که پیش از آغاز جنگ داخلی دومین شهر بزرگ سوریه بود، بین گروه‌های اوپوزیسیون در شرق و سربازان دولتی در غرب تقسیم شده است. نیروهای دولتی مواضع شورشیان مخالف اسد را به تدریج محاصره کرده‌اند و سعی دارند مسیرهای تدارکاتی آنها را مسدود کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، احمد داود اوغلو، سه‌شنبه شب در پی نشستی با مقام‌های ارشد نظامی ترکیه گفت «ما با نگرانی تحولات شهر حلب را دنبال می‌کنیم. هر چند آن شهر در آستانه فروپاشی نیست، اما تحت فشار فوق‌العاده قرار دارد، و اگر سقوط کند، ما در ترکیه با یک بحران بزرگ، جدی و نگران‌کننده آوارگان روبرو خواهیم شد.»

داود اوغلو همچنین گفت نیروهای اسد با فرو ریختن بمب‌های بشکه‌ای بر نواحی تحت کنترل ارتش آزاد سوریه در شمال شرقی و غرب حلب، مرتکب «کشتار جمعی» می‌شوند.

ترکیه در حال حاضر میزبان بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار از آوارگان سوری است و از آمریکا و متحدانش خواسته است پناهگاهی امن برای آنها در خاک سوریه ایجاد کنند. اما چنین کاری در حاشیه مرز جنوبی ترکیه، مستلزم ایجاد یک ناحیه پرواز ممنوع و تحت مراقبت جت‌های جنگنده خارجی خواهد بود.

فرانسه از پیشنهاد ترکیه برای ایجاد ناحیه حائل در سوریه پشتیبانی کرده، اما این پیشنهاد با استقبال دیگر اعضای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا روبرو نشده است. با این حال دیپلمات‌های فرانسوی بر این باور هستند که انجام چنین کاری بدون قطعنامه شورای امنیت عملی نخواهد بود.

XS
SM
MD
LG