لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

ترکیه در حال بررسی اقدام نظامی علیه گروه «دولت اسلامی» است


دولت ترکیه اعلام کرده است که احتمال دارد آن کشور نیروی نظامی به سوریه یا عراق اعزام کند یا به متحدان اجازه دهد از پایگاه‌های ترکیه برای انجام حملات علیه گروهی که خود را «دولت اسلامی» می‌نامد، استفاده کنند. در این میان، جت‌های جنگنده ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده به مواضع شورشیان افراطی که شهری در مرز مشترک ترکیه و سوریه را محاصره کرده‌اند، حمله کردند.

دولت ترکیه شامگاه سه‌شنبه طرحی را به پارلمان ارائه کرد که به آنکارا اجازه خواهد داد به ارتش دستور دهد برای مهار حملاتی که از سوی گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه متوجه ترکیه است، وارد عمل شود.

خبرگزاری رویترز می‌گوید پیشنهاد همچنین به این معنا خواهد بود که ترکیه ممکن است به نیروهای خارجی اجازه دهد از خاک خود برای حملات مرزی استفاده کنند.

پیشروی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش سابق) به سوی مرز ترکیه، بر فشار بر آنکارا برای ایفای نقشی بزرگتر در ائتلاف نظامی بین‌المللی افزوده است. پیکارجویان داعش در حال نزدیک شدن به آرامگاه سلیمان شاه، پدر بزرگ بنیانگذار امپراتوری عثمانی هستند. این محل در شمال سوریه قرار دارد، اما آنکارا آن را سرزمینی مستقل تلقی می‌کند و اعلام کرده که از آن دفاع خواهد کرد.

در این میان، به گزارش خبرگزاری رویترز، روز چهارشنبه در حالی که هواپیماها در آسمان کوبانی پرواز می‌کردند، ستونی از دود از جناح جنوب شرقی شهر کردنشین، که بیش از دو هفته در محاصره گروه دولت اسلامی بوده است، بلند شد. خبرنگار رویترز گفت هواپیماها به روستایی در فاصله ۴ تا ۵ کیلومتری کوبانی حمله کردند.

به گفته گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه، پیکارجویان افراطی همچنین کنترل ۳۲۵ روستا از ۳۵۴ روستای اطراف کوبانی را به دست گرفته‌اند. کردهایی که به ترکیه گریخته‌اند می‌گویند پیکارجویان داعش در حالی که از روستایی به روستای دیگر می‌رفتند، کودکان را هم گردن می‌زدند.

به گزارش رویترز ترکیه که ۱۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق و سوریه دارد، هم اینک با هجوم حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار آواره جنگ سوریه روبرو است. آنکارا در هفته جاری، در حالی که جنگ شدت گرفت، تانک و خودروهای زرهی به تپه‌های مشرف به کوبانی فرستاد؛ اما می‌ترسد حملات هوایی، اگر با استراتژی گسترده‌تری برای پایان دادن به جنگ همراه نشود، ممکن است بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نیروهای کرد متحد کردهای ترکیه – که بیش از سه دهه است برای خودمختاری بیشتر می‌جنگند – را تقویت کند.

در رویدادی جداگانه بریتانیا نیز روز چهارشنبه اعلام کرد به حملات هوایی شبانه علیه پیکارجویان گروه دولت اسلامی در غرب بغداد دست زده است.

XS
SM
MD
LG