لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

تاکید ترکیه بر تبادل اطلاعاتی برای جلوگیری از تردد جهادی‌ها از مرز


وزیران امور خارجه ترکیه (چپ) در کنار همتای آلمانی خود در نشست خبری مشترک در برلین
وزیران امور خارجه ترکیه (چپ) در کنار همتای آلمانی خود در نشست خبری مشترک در برلین

وزیر امور خارجه ترکیه برای جلوگیری از ورود جهادی‌ها به کشورش و سفر به عراق و سوریه جهت پیوستن به پیکارجویان حکومت اسلامی، روز پنجشنبه در سخنانی خواستار تبادل بیشتر اطلاعات با کشورهای دیگر شد.

عقیده بر این است هزاران پیکارجوی خارجی از کشورهایی از جمله ترکیه، بریتانیا، و بخش‌هایی از اروپا و آمریکا به پیکارجویان گروه‌های افراطی اسلامگرا در عراق و سوریه پیوسته‌اند، که بسیاری از آنها هم از مرز ترکیه تردد می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مولوت چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در نشست خبری مشترکی با همتای آلمانی خود در برلین با بیان این که «ترکیه به تنهایی قادر نیست از پس این مشکل برآید» افزود «اول، و بالاتر از هر چیز، به اطلاعاتی نیاز است که با متحدان خود مانند آلمان، اروپا و آمریکا تقسیم کنیم. ایده‌آل آن است که این افراد پیش از خروج از کشورهایشان شناسایی شوند، تا از ورودشان به ترکیه جلوگیری شود یا وقتی وارد شدند اخراج شوند.»

مقامات امنیتی آلمان تخمین می‌زنند حدود ۳ هزار شهروند اروپایی به گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوسته‌اند. حدود ۴۰۰ نفر از آنها آلمانی هستند، بسیاری با پروازهای ارزان به استانبول می‌روند، سپس ترتیبی می‌دهند که از مرزهای طولانی ترکیه با عراق و سوریه عبور کنند.

ترکیه، که عضو ناتو است، روشن کرده که مایل نیست در برنامه‌های باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده برای حمله به مواضع پیکار‌جویان گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه نقش عمده‌ای بازی کند.

XS
SM
MD
LG