لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

فواد معصوم: لازم نیست کشورهای عربی به داعش در عراق حمله هوایی کنند


فواد معصوم، رئيس جمهوری عراق - آرشیو
فواد معصوم، رئيس جمهوری عراق - آرشیو

رئیس جمهوری عراق گفت کشورهای عربی، مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی «لازم نیست» که به حملات هوایی علیه گروه «دولت اسلامی» بپیوندند.

فواد معصوم در مصاحبه ای اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس از اینکه ایران، همسایه عراق به کنفرانس ۲۶ کشوری در پاریس برای بررسی راه های مبارزه با داعش دعوت نشده، ابراز تاسف کرد.

این کنفرانس روز دوشنبه برگزار می شود. داعش بخش های وسیعی از شمال و غرب عراق و شرق سوریه را تصرف کرده است.

در کنفرانس پاریس بیشتر کشورهای غربی و عربی و ۵ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد حضور دارند و می خواهند ظاهر متحدی برای برخورد با داعش نشان دهند.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفته است چند کشور عربی پیشنهاد کرده اند که علیه پیکارجویان «دولت اسلامی» حمله هوایی کنند.

به گزارش نیلوپر پورابراهیم، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا، بحث اصلی این کنفرانس چگونگی مشارکت کشورهای مختلف در مقابله با گروه «دولت اسلامی» و نقشی است که هر کدام از این کشورها در ائتلاف بین المللی مقابله با پیکارجویان حکومت اسلامی می توانند بر عهده بگیرند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا، پیشتر فرانسه گفته بود که همه‌ی همسایگان عراق غیر از سوریه می توانند در این کنفرانس شرکت کنند. او حتی گفته بود ایران هم با شروطی می تواند در این کنفرانس شرکت کند. اما طی روزهای گذشته خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از یک مقام فرانسوی نوشت فرانسه برای دعوت از ایران در حال مشورت با شرکایش است .

پس از آن جان کری با اشاره به اینکه درمورد دعوت از ایران با او مشورت نشده، اعلام کرد حضور ایران در کنفرانس پاریس را با توجه به حمایت این کشور از رژیم بشار اسد و حضور نیروی ایران در سوریه مناسب نمی داند.

به نوشته روزنامه فیگارو، از موضوعاتی که می تواند در این کنفرانس مورد بحث قرار بگیرد نقش کشورهای عرب در ائتلاف بین المللی علیه داعش خواهد بود. فیگارو می نویسد از نقاط مبهم دیگر نقش ترکیه در این نشست خواهد بود. کشورهای غربی معتقدند ابهام و تردید‌ ترکیه برای مقابله با پیکارجویان دولت اسلامی اجازه داده تا خاک این کشور جایی‌ باشد که برخی شهروندان غربی برای پیوستن به صف جهادگران از آنجا عبور کنند.

نقش روسیه که پس از بحران اوکراین رابطه خوبی با کشورهای غربی ندارد ولی اعلام کرده‌ است خواستارِ مبارزه با نیروهای جهادی است، از دیگر موضوعات مبهم کنفرانس است.

ایالات متحده خود را آماده افزایش حملات هوایی به پیکارجویان «دولت اسلامی» می کند. امارات متحده عربی پیشتر تمایل خود را برای پیوستن به ائتلاف مبارزه با گروه «دولت اسلامی» ابراز کرده بود.

XS
SM
MD
LG