لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

دیدگاه| یادداشت سناتور گراهام: کنگره در برابر سعودی ها شدت عمل نشان می دهد


یادداشتی در روزنامه وال استریت جورنال از سناتور جمهوریخواه لیندسی گراهم

هفته گذشته، مجلس سنا به پیشبرد قطعنامه ای رای داد که به حمایت آمریکا از کارزار نظامی عربستان سعودی در یمن پایان می دهد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با هشدار نسبت به تصویب نهایی قطعنامه گفت، ایالات متحده نباید دولت سعودی را توبیخ کند، زیرا چنین اقدامی اتحاد ما را تهدید کرده و ایران را تقویت می کند. اما رای گیری سنا نزدیک نبود.

شصت و سه سناتور احساس کردند نمی توانند وقتی پای منافع و ارزش های آمریکا در میان است، ساکت بمانند. فارغ از این که آیا این قطعنامه در نهایت رای خواهد آورد یا نه، مهم است که کنگره نشان دهد رفتار اخیر سعودی ها قابل توجیه نیست.

این استدلال اشتباهی است که حفظ اتحادهای ایالات متحده در گرو انتخاب های منحصر به فرد متقابل میان قدرت و اصول است. قدرت آمریکا و اصول اش، در بلندمدت، بستگی به یک سیستم بین المللی دارد که در آن مستبدان نتوانند به هر کار خشونت باری دست بزنند و حاکمیت قانون ثبات اجتماعی و جریان آزاد تجارت را ممکن کند.

قتل جمال خاشقجی به دست رژیم سعودی، کارزار نظامی بی محابای ریاض در یمن، محاصره قطر و تلاش برای برکناری نخست وزیر لبنان، همه نشانگر تکبر حیرت آور و بی اعتنایی به معیارهای بین المللی است. اگر این اقدام ها نشان می دهد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، «منبع ثبات» خاورمیانه است، اصلا علاقه ای ندارم ببینم رفتار برهم‌زننده ثبات چگونه خواهد بود.

گفتن این امر اصلا برایم خوشایند نیست. من سال ها از رژیم سعودی حمایت کرده ام و با پرزیدنت ترامپ موافقم که عربستان سعودی یک متحد استراتژیک می ماند. اما این درخواست زیادی از یک متحد نیست که معیارهای جهان متمدن را نقض نکند و بداند که قتل بدون محاکمه یک ژورنالیست در یک مرکز دیپلماتیک، چیزی جز رفتاری غیرمتمدنانه نیست.

من با این ادعای مایک پمپئو هم مشکل دارم که می گوید انتقادها از عربستان سعودی در ایالات متحده از «تالار پژواک» اوباما که از توافق هسته‌ای فاجعه بار ایران حمایت می کردند، ناشی می شود.

من هرگز نه از توافق هسته ای حمایت کردم، نه هرگز از رژیم ایران دفاع کرده ام. من به صراحت گفته ام که آیت الله و حامیانش نازی های مذهبی اند. ایران برای منافع آمریکا و متحدانش مخرب، برهم‌زننده ثبات و طرف تخاصم است. موشک هایی که ایران به حوثی ها در یمن می دهد، تهدیدی واقعی علیه شهرهای عربستان، آزادی دریانوردی و ثبات منطقه ای است. در رنجی که مردم یمن متحمل می شوند دست هیچ کس پاک نیست و دست ایران از همه آلوده تر است.

اما اگر کاری نکنیم، رفتار اخیر عربستان سعودی به ایران کمک می کند بین ایالات متحده و دیگر متحدان ما در خاورمیانه اختلاف بیاندازد. لبنان، اردن و دیگران لازم است اطمینان خاطر داشته باشند که آمریکا در برابر هوی و هوس های ولیعهد کوتاه نخواهد آمد. او نیروی مخرب روابط آمریکا و عربستان است.

با توجه به شواهد گردآوری شده نهادهای اطلاعاتی آمریکا از قتل خاشقجی، تکذیب نقش ولیعهد مساوی نابینایی تعمدی است. کوتاهی در محکوم کردن او چراغ سبزی به مستبدان برای قتل منتقدان شان خواهد بود.

آمریکا در برابر عربستان سعودی دستی قوی و اهرم فشاری برای درخواست رفتاری بهتر دارد. کاخ سفید ایالات متحده را وارد گسترده ترین قرارداد تسلیحاتی با سعودی ها کرده و آمریکا امنیت عربستان سعودی را در صورت یک جنگ گسترده با ایران تضمین کرده است. آمریکا از شهرهای عربستان حفاظت می کند و آموزش های حیاتی به نیروهای نظامی سعودی می دهد. مقام های آمریکا توانایی و مسئولیت این را دارند که میان حمایت محدود از سعودی ها در جهت پیشبرد منافع دو کشور و کمک کور منتهی به رفتار مخرب تفاوت قائل شوند.

این ترس که سعودی ها همکاری با آمریکا بر سر تروریسم یا ایران را متوقف خواهند کرد منطقی نیست. آن تهدیدها همانقدر برای سعودی ها خطرناک است که برای آمریکا. درخواست رفتار بهتر از متحدان کاهش در سطح روابط نیست؛ بلکه نشانه ای است از این که آمریکایی ها اصول ما را جدی می گیرند و اجازه سوء استفاده به دوست و دشمن را نمی دهند.

رای گیری اخیر باید به عربستان سعودی و دولت ترامپ نشان داده باشد که کنگره آن طور که وزیر خارجه توصیف کرد برای دوربین ژست نمی گیرد. ما شاخه ای برابر از حکومت هستیم که به نقش رهبری خود در تامین منافع بلند مدت، ارزش ها و سابقه کشورمان عمل می کنیم. بالاخره یکی باید چنین کند.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG