لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۲

آمریکا ۱۷ مقام و شهروند سعودی را در ارتباط با قتل جمال خاشقجی تحریم کرد


وزارت خزانه داری آمریکا ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا که روز پنجشنبه ۲۴ آبان منتشر شد، آمده که این افراد تحریم شده به نوعی در قتل جمال خاشقجی نقش داشته اند.

تحریم آمریکا علیه این افراد ساعاتی پس از آن اعلام شد که دادستان عمومی عربستان اعلام کرد برای پنج نفر از متهمان پرونده درخواست مجازات اعدام کرده است.

جمال خاشقجی در تبعید خودخواسته در آمریکا به سر می برد و برای روزنامه واشنگتن پست می نوشت. او آخرین بار در تاریخ دوم اکتبر در حین ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه دیده شد.

دادستان سعودی تایید کرده که جسد خاشقجی قطعه قطعه شد. او گفته است جمال خاشقجی با تزریق یک آمپول مرگبار کشته شد. مقامات سعودی پیشتر گفته بودند خاشقجی در یک درگیری ناخواسته در کنسولگری عربستان کشته شد، اما بعدا اعلام کردند قتل او به دست عناصر خودسر صورت گرفته است.

«سعود القحطانی» مشاور نزدیک محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از جمله مقام های ارشدی است که در لیست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته است.

عربستان دست داشتن شاهزاده محمد بن سلمان را در این ماجرا رد کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG