لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

ادامه اعتراضات در ترکیه به تجاوز و قتل یک دختر جوان


اعتراض مردان ترکيه به تجاوز و قتل يک دانشجو
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

در ادامه حرکت های اعتراضی چند روز گذشته در ترکيه در واکنش به تجاوز و قتل يک دانشجوی ۲۰ ساله، شهر استانبول روز شنبه صحنه تظاهرات گروهی از مردانی بود که با پوشيدن دامن های کوتاه تجاوز و خشونت عليه زنان را محکوم کردند.

ترکيه از روز چهارشنبه دو هفته پيش با قتل فجيع دانشجوی جوان، اوزگه جان اصلان روز های نا آرامی را پشت سر گذاشته است.

گروهی از مردان شهر استانبول روز شنبه در يک حرکت اعتراضی با پوشيدن دامن های کوتاه خشونت عليه زنان را محکوم کردند.

علی ارکازان، نماينده مردان معترض گفت: «ما به عنوان مردان دموکرات و آگاه کشورمان می خواهيم که زنان دارای آزادی، فرصت های برابر و حقوق مساوی با مردان باشند. علت موج اخير قتل های زنان به رفتار آنها نسبت داده می شود. اين طرز تفکر که زن به خاطر پوشيدن دامن کوتاه سزاوار تجاوز جنسی است، ذهنيتی بيمار گونه است.»

معترضان در طول راهپيمايی تصوير اوزگه جان اصلان را با خود حمل می کردند.

سرکان سوگوکپينار، یک شهروند ترکيه می گوید: «اين دولت با زن ها مثل موجودات بی ارزش رفتار می کند، آنها را کنج خانه نگه می دارد که نتوانند سرکار بروند، ما به خاطر همين امروز دست به تظاهرات زديم.»

قتل اوزگه جان اصلان، دانشجوی جوان ، بازتاب گسترده ای در سطح ترکيه، به ويژه جامعه زنان این کشور و شبکه های اجتماعی داشته است.

کلثوم کاو، عضو هيئت مؤسسان انجمن «ما جلوی کشتار زنان را می گيريم» می گوید: «در ترکيه واقعيت اين است که آن زن به اين طرز فجيعی مرد، چون دختر جوانی بود که داشت تنها از مدرسه می رفت به خانه، و اين برای جامعه ترکيه خيلی ناگوار است.»

اوزگه جان اصلان، دانشجوی سال اول رشته روانشناسی در «دانشگاه چاغ» در جنوب استان مرسين هنگام بازگشت به خانه توسط يک راننده اتوبوس مورد تجاوز جنسی قرار گرفت، و جسد سوختۀ او سه روز بعد پيدا شد.

XS
SM
MD
LG