لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۵

گزارش سازمان ملل از سوء استفاده داعش از کودکان عراقی


یک کمیته ناظر سازمان ملل متحد می گوید پیکارجویان گروه داعش کودکان ربوده شده عراقی را به عنوان بردگان جنسی در بازارها می فروشند و جوانان را می کشند یا زنده به گور می کنند.

یک کارشناس این کمیته به خبرنگاران گفته است «ما عمیقا نگران شکنجه و قتل این کودکان، به ویژه کسانی که به اقلیت های قومی و مذهبی تعلق دارند، هستیم.»

او همچنین ادامه می‌دهد «گستره این مشکل عظیم است، کودکانی از جوامع مسیحی و ایزدی و نیز شیعه و سنی قربانی می شوند» وی می‌افزاید گزارش ها حاکی است کودکان، به ویژه آنهایی که از نظر روانی ناراحتی دارند، بی آن که خودشان بفهمند ،به عنوان بمب بمب گذار انتحاری به کار گرفته می‌شوند.

کمیته حقوق کودکان سازمان ملل متحد می گوید شمار بزرگی از کودکان در جریان حملات هوایی یا گلوله باران نیروهای امنیتی عراق کشته و یا به شدت مجروح شده اند. بخش دیگری نیز به دلیل تشنگی، گرسنگی یا گرما جان سپرده اند.

در این گزارش گفته می شود داعش به طور مداوم مرتکب خشونت جنسی علیه کودکان می شود. کودکان اقلیت ها در بسیاری مکان ها ربوده شده اند و در بازارها ، در حالی که برای هرکدام قیمتی تعیین شده است، به عنوان برده فروخته می شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز ۱۸ کارشناس مستقل که در تهیه گزارش کار کرده اند، از مقامات عراق خواسته‌اند تمام گام‌های لازم را برای نجات کودکانی که در کنترل گروه دولت اسلامی هستند بردارند و عاملان جنایت را مجازات کنند.

از سوی دیگر، کمیته حقوق کودکان روز چهارشنبه اعلام کرد که گروه داعش روز به روز بیشتر از پسران نوجوان زیر ۱۸ سال به عنوان بمب‌گذاران انتحاری، بمب ساز، خبرچین یا سپرهای انسانی برای حفاظت از تاسیسات خود در برابر حملات هوایی ائتلاف استفاده می کند.​

XS
SM
MD
LG