لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

اهمیت مبارزه با خشونت جنسیتی


خشونت بر اساس جنسیت یکی از ناهنجارترین موارد نقض حقوق بشر است. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۳۵ درصد زنان در طول زندگی خود با خشونت جنسی از سوی یک شریک نزدیک و صمیمی یا شخص دیگری روبرو شده اند. بیش از ۳۵ میلیون دختر و زن نیز ختنه را تجربه کرده اند.

خشونت بر اساس جنسیت شکل های بسیار زیادی دارد، از آزار جسمی، جنسی و روانی، تا کشتن نوزادان دختر ، قاچاق جنسیتی، و کار اجباری، قتل های باصطلاح ناموسی، تا شیوه های سنتی زیانبار مانند ازدواج اجباری یا زودرس و همینطور ختنه زنان.

خشونت به هر شکلی غیرقابل قبول است، و موانعی عظیم در برابری جنسیتی، توسعه اقتصادی و پیشرفت واقعی بشر ایجاد می کند.

به این دلیل است که سازمان ملل متحد مراسم سالیانه ۱۶ روز فعالیت علیه خشونت بر پایه جنسیت را آغاز کرد. مراسم، که با روز بین المللی زن برای پایان دادن به خشونت علیه زنان در ۲۵ نوامبر آغاز می شود و در روز حقوق بشر در ۱۰ دسامبر به پایان می رسد، خشونتی را که زنان و دختران در سراسر جهان تحمل می کنند برجسته می سازد و زنان، مردان ، دختران وپسران را تشویق می کند برای ایجاد تغییرات لازم جهت به چالش گرفتن نابرابری جنسیتی در اکثر جوامع بجنگند.

در سراسر جهان، از جمله در بسیاری از سفارتخانه های آمریکا ، فعالان و شهروندان راه پیمایی ها و فعالیت های عمومی دیگری برای پیشبرد برابری جنسیتی و حقوق زنان و دختران در هر کجا ترتیب می دهند.

جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا در یک بیانیه کتبی گفت «خشونت علیه زنان موجب ایجاد فقر و دوام آن می شود. صلح را تهدید می کند، و شاید مهمتر از همه، ارزش انسانیت را پائین می آورد. ما همه باید برای نبرد با خشونت بر اساس جنسیت در سراسر جهان و سوء استفاده از قدرت در تمام شکل های آن همکاری کنیم. امروز ما می توانیم در تجدید این تعهد، به جامعه بین المللی بپیوندیم.»

XS
SM
MD
LG