لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۴۷

درگیری پلیس ترکیه و معترضان کرد ۱۲ کشته بر جای گذاشت


درگیری معترضان طرفدار کردها با نیروهای پلیس ترکیه در شهر دیاربکر - ۱۵ مهر ۱۳۹۳
درگیری معترضان طرفدار کردها با نیروهای پلیس ترکیه در شهر دیاربکر - ۱۵ مهر ۱۳۹۳

در اثر درگیری بین نیروهای پلیس ترکیه و معترضان کرد، که خواستار کمک ترکیه به نیروهای کرد در سوریه برای مقابله با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی هستند، دست کم ۱۲ نفر کشته شدند.

هشت نفر از کشته‌شدگان روز سه‌شنبه در شهر دیاربکر در جنوب ترکیه جان خود را از دست دادند، و دیگران در موس، سیریت و باتمان کشته شدند.

پارلمان ترکیه هفته پیش موافقت کرد از نیروهای نظامی آن کشور علیه گروه افراطی دولت اسلامی (داعش) در عراق و نیز سوریه استفاده شود. با این حال، ارتش ترکیه هنوز برای مداخله در نبرد بین پیکارجویان داعش و نیروهای کرد بر سر شهر مرزی کردنشین کوبانی در سوریه، از مرز عبور نکرده است.

رزمندگان کرد که حدود سه هفته است برای دفاع از کوبانی در حال جنگ با داعش هستند، از هزاران غیرنظامی که در شهر باقی مانده‌اند، خواسته‌اند از شهر فرار کنند؛ با این حال عبور از مرز ترکیه آسان نیست. زنان کرد کوبانی گفتند آنها برای ورود به ترکیه – تنها مکان امنی که در دسترس آنها است – مشکل داشته‌اند.

مرزبانان ترکیه در سوروچ برای ۱۵ روز به آنها اجازه نمی‌دادند که از مرز عبور کنند، زیرا آوارگان سوری می‌خواستند احشام یا خودروهای خود را نیز به همراه خود به آنجا ببرند. در نهایت اواخر روز یکشنبه به آنها اجازه داده شد وارد خاک ترکیه شوند.

یکی از پناهجویان، که از روستایی در نزدیکی کوبانی آمده بود، گفت پیکارجویان افراطی گروه سنی دولت اسلامی از تانک‌ها به سوی غیرنظامیان تیراندازی می‌کردند، کشترازهای کردها را آتش می‌زدند، و مردم را بی‌محابا می‌کشتند.

علیرغم حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه مواضع گروه دولت اسلامی، پیکارجویان آن گروه به گلوله‌باران مرکز شهر کوبانی ادامه می‌دهند.

بر اساس گزارش‌ها، گفته می‌شود که حدود ۲۰ هزار نفر در حال دفاع از کوبانی هستند؛ با این حال کمتر کسی باور دارد که آنها بتوانند بیش از ۴۸ ساعت مقاومت کنند.

XS
SM
MD
LG