لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۰

تظاهرات اعتراضی کردهای اروپا علیه داعش


معترضن کرد در استانبول
معترضن کرد در استانبول

به عنوان بخشی از تظاهرات سراسری کردها در اروپا علیه پیشروی گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» در شهر کوبانی در نزدیک مرزهای سوریه با ترکیه، معترضین روز سه شنبه با نیروهای ترکیه درگیر شدند و همزمان در بروکسل نیز به داخل پارلمان اروپا رفتند.

معترضان خواستار افزایش کمک ها به نیروهای کردی که در حال دفاع از کوبانی هستند شدند. برخی از کشورهای اروپایی اسلحه برای کردها می فرستند یا مواضع پیکارجویان افراطی گروه دولت اسلامی (داعش) را هدف حملات هوایی قرار داده اند؛ اما معترضین می گویند کافی نیست.

خبرگزاری آسوشتیدپرس می گوید تنش ها بویژه در ترکیه بالا است؛ در آنجا کردها از دیرباز با دولت اختلاف داشته اند و خشونت ها در سوریه، با سرازیر کردن سیل آوارگان، ترکیه را تحت فشار گذاشته است.

آسوشیتدپرس همچنین می گوید روز سه شنبه در دست کم ۶ شهر ترکیه اعتراضاتی برپا شد. در شهر وارتو یک معترض ۲۵ ساله کشته شد. به گفته خبرگزاری خصوصی دوغان او هدف گلوله قرار گرفت، در حالی که خبرگزاری دولتی آنادولو گفت یک قوطی گاز به جوان اصابت کرد.

در استانبول و در شهر صحرائی کوچوک کندرچیلر، در نزدیکی کوبانی، پلیس برای متوفق کردن تظاهرکنندگان به لوله های آب فشار قوی و گلوله های گاز اشک آور متوسل شد.

برخی از معترضان فریاد می زدند «داعش قاتل»، و دولت ترکیه را به همدستی با آن متهم می کردند.

صدها هزار کرد در دیگر نقاط اروپا زندگی می کنند و از طریق شبکه های اجتماعی به سرعت برای برگزاری اعتراضات بسیج شدند. برخی از کردهای اروپا برای پیوستن به نیروهای کرد اخیراً به خاورمیانه رفته اند.

در بروکسل پایتخت بلژیک، روز سه شنبه حدود ۵۰ معترض یک در شیشه ای پارلمان اروپا را شکستند و با عقب زدن پلیس وارد آن شدند. رئیس پارلمان با آنها ملاقات کرد و قول داد وضعیت کردها را با رهبران ناتو و اتحادیه اروپا در میان بگذارد.

در آلمان، خانه بزرگترین جمعیت کرد اروپا، حدود ۶۰۰ نفر در برلین دست به تظاهرات زدند. صدها نفر در دیگر شهرهای آلمان تظاهرات کردند. اتریش، هلسینکی، اوسلو و استکهلم نیز شاهد اعتراضات مشابه بودند.

XS
SM
MD
LG