لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۹

آمریکا حملات هوایی به اطراف کوبانی را مفید خواند


دود در شهر کوبانی سوریه به هوا می رود - ۱۵ مهر ۱۳۹۳
دود در شهر کوبانی سوریه به هوا می رود - ۱۵ مهر ۱۳۹۳

ایالات متحده آمریکا حملات هوایی نزدیک شهر کوبانی را که به عین العرب نیز شهرت دارد، «مفید» خواند. روز سه‌شنبه بر شدت درگیری‌ها بین نیروهای کرد و پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» برای کنترل شهر مرزی کوبانی در سوریه افزوده شد.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هشدار داده است شهر کوبانی نزدیک مرز ترکیه در آستانه سقوط قرار گرفته است و احتمال دارد بزودی به دست پیکارجویان «دولت اسلامی» بیافتد.

معترضان حامیان کردها از دولت های مختلف از جمله ترکیه و فرانسه خواستند برای جلوگیری از سقوط کوبانی و تصرف آن توسط پیکارجویان داعش اقدام کنند.

جن ساکی، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه گفت حملات هوایی به دفع حملات داعش به کوبانی (عین العرب) کمک کرده است. جن ساکی گفت حملات هوایی نه تنها در سوریه، در عراق نیز مفید بوده است.

سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه از کشته شدن دست کم ۲۷ پیکارجو و ۱۹ کرد در روزهای یکشنبه و دوشنبه خبر داده است. یکی از کردهای کشته شده یک زن بود که در حمله ای انتحاری، خود را در میان چند تن از اعضای گروه داعش منفجر کرد.

نیروهای کرد حدود سه هفته است که در حال دفاع از این شهر استراتژیک هستند، با این حال اردوغان هشدار داد اگر نیروهای زمینی با پیکارجویان گروه دولت اسلامی مقابله نکنند، آنها بر آن منطقه در امتداد مرز ترکیه و سوریه مسلط خواهند شد.

وزیر امور خارجه‌ فرانسه نیز روز سه‌شنبه با بیان این که انجام اقداماتی برای جلوگیری از پیشرفت داعش در کوبانی ضروری است، گفت در این خصوص با وزیرامور خارجه‌ ترکیه گفتگو کرده و رئیس جمهور فرانسه هم امروز با همتای ترک خود برای بررسی چگونگی واکنش فوری به این وضعیت گفتگو خواهند کرد.

لوران فابیوس در ادامه با این هشدار که یک تراژدی در کوبانی در حال رخ دادن است و همه‌ ما باید واکنش نشان دهیم، گفت «فرانسه تا به حال انتخاب روشنی داشته‌ و آن حضور نظامی در عراق بوده‌ است. در ابتدا با ارسال سلاح به کردها، که در معرض تهدیدی مشابه هستند، و پس از آن با کمک هوایی به ارتش عراق کمک کرده‌ است.

پیکارجویان داعش کوبانی را محاصره کرده‌اند و حملات هوایی به رهبری آمریکا و پیشمرگه‌های کرد تاکنون موفق به عقب راندن آنها نشده است. تصرف کوبانی، کنترل باریکه‌ای از سوریه در امتداد مرز ترکیه را در کنترل پیکارجویان داعش قرار خواهد داد.

اعضای افراطی این گروه – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی در اوایل تیر ماه خود را دولت اسلامی عراق و شام یا داعش می‌نامید – پرچم سیاه رنگ خود را روی یک ساختمان در شهر کرد نشین کوبانی، نزدیک مرز ترکیه در روز دوشنبه بالا بردند.

یکی از فرماندهان نیروهای کرد با بیان این که آنها به درگیری با داعش ادامه می دهند، گفت اگر گروه «دولت اسلامی» کنترل کامل کوبانی را به دست بگیرد، این شهر به یک «گورستان» تبدیل خواهد شد.

در همین حال گزارش‌های حاکی است که بامداد سه شنبه مناطقی در نزدیکی کوبانی هدف حملات هوایی قرار گرفتند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید پیکارجویان داعش چند ساختمان را در جنوب غربی کوبانی تصرف کرده‌اند.

یک سخنگوی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز گفته است که آقای بان از حمله داعش به کوبانی ابراز نگرانی عمیق کرده است و از آنهایی که می‌توانند، خواسته است تا از غیرنظامیان محافظت کنند.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه می‌گوید در طول سه هفته نبرد بر سر کوبانی، دست کم ۴۰۰ نفر، از جمله ۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. به گفته آنها، گروه دولت اسلامی با ۲۱۹ کشته، بیشترین تلفات را داشته است، در حالی که ۱۷۳ تن از نیروهای کرد نیز کشته شده‌اند.

درگیری‌ها بر سر کوبانی تاکنون باعث فرار هزاران غیر نظامی از این شهر به ترکیه شده است.

XS
SM
MD
LG