لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۹

تشدید نبردها در اطراف شهر کردنشین کوبانی در سوریه


ستونی از دود ناشی از انفجار خمپاره در یک منطقه مسکونی شهر کردنشین کوبانی در سوریه نزدیک مرز ترکیه
ستونی از دود ناشی از انفجار خمپاره در یک منطقه مسکونی شهر کردنشین کوبانی در سوریه نزدیک مرز ترکیه

پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» روز یکشنبه کوبانی، شهر کردنشین سوریه در نزدیکی مرز آن کشور با ترکیه را زیر باران گلوله‌های خمپاره گرفتند و همزمان نیروهای مسلح کرد حملات آنان را پاسخ دادند.

نیروهای متعلق به دولت خودخوانده اسلامی (داعش سابق) به خارج از شهر کوبانی –که عرب‌ها آن را «عین‌العرب» می‌نامند – رانده شدند و حالا سعی می‌کنند این شعر استراتژیک و روستاهای اطراف آن را تصرف کنند.

حملات علیه این شهر حدود ۱۶۰ هزار نفر از ساکنین آن را وادار به ترک خانه و پناه گرفتن در آن سوی مرز و در خاک ترکیه کرده است. این دومین کوچ دسته‌جمعی مردم سوریه طی جنگ داخلی این کشور است. علی‌رغم حملات هوایی نیروهای آمریکایی و متحدان عرب آن در منطقه، تحرکات خشونت‌بار داعش ادامه یافت.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا نوشت که طی شب گذشته، نیروهای ائتلاف بین‌المللی مواضع شبه‌نظامیان داعش در اطراف کوبانی را هدف حمله قرار دادند.

ارتش آمریکا گفت نیروهای رزمی دو حمله هوایی را در شمال‌غربی شهر رقه انجام دادند و یک واحد بزرگ متعلق به داعش را هدف قرار داده و همچنین شش موضع که شبه‌نظامیان از آنجا اقدام به پرتاب خمپاره می‌کردند را منهدم کردند. این بیانیه به نقطه دقیق این حملات اشاره‌ای نمی‌کند، اما کوبانی در شمال‌غرب رقه واقع شده است.

سازمان نظارت بر حقوق بشر سوریه همچنین گفت حملات هوایی، با آتش سنگین توپخانه و خمپاره و راکت در غرب و جنوب کوبانی همراه بود. به گفته این سازمان، در درگیری‌های شب گذشته ۱۶ شبه‌نظامی کشته شدند. دست کم ۱۱ نیروی مسلح کرد نیز در این درگیری‌ها جان خود را از دست دادند.

روز یکشنبه شهر کوبانی هدف آتش‌ و خمپاره و راکت از سوی افراطیونی بود که در شرق، غرب و جنوب کوبانی مستقر هستند. همچنین بر سر در اختیار گرفتن یک تپه استراتژیک در جنوب رقه، درگیری‌های سنگینی رخ داد.

صدای تبادل آتش از آن سوی مرز و در خاک ترکیه نیز شنیده می‌شد و ستون‌های دودی که از میان شهر کوبانی تا آسمان می‌رفت دیده می‌شد.

دامنه این درگیری‌ها به ترکیه نیز کشیده است. روز یکشنبه یکی از خمپاره‌های شلیک شده از داخل خاک سوریه به خانه‌ای در یک روستای مرزی در ترکیه اصابت کرد و چهار نفر را مجروح کرد. گفته می‌شود مسئولان، دو روستا در نزدیک مرزهای مشترک را تخلیه کردند.

XS
SM
MD
LG