لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

ترکیه می‌گوید ١٧ جنگجوی کُرد را در شمال عراق و سوریه کشته است


یک جت جنگنده ارتش ترکیه (آرشیو)
یک جت جنگنده ارتش ترکیه (آرشیو)

وزارت دفاع ترکیه روز جمعه ٢١ اردیبهشت اعلام کرد که ١٧ جنگجوی کُرد را در مناطق شمالی عراق و سوریه کشته است.

حساب رسمی این وزارتخانه با انتشار پستی در رسانه اجتماعی ایکس اعلام کرد ۱۰ عضو حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در مناطق «گارا» و «خواکورک» در شمال عراق کشته شده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه همچنین افزوده است هفت جنگجوی دیگر کُرد را در مناطق شمالی سوریه کشته است.

حملات برون‌مرزی ترکیه به عراق موجب بروز تنش میان این دو همسایه شده است. آنکارا خواستار همکاری بغداد در جنگ خود علیه پ‌ک‌ک شده است.

رجب طیب اردوغان در سفر اخیر خود به بغداد و اربیل، پایتخت اقلیم کردستان عراق، مذاکراتی درباره تداوم حضور پ‌ک‌ک در شمال عراق با مقامات عراقی و کُرد انجام داد.

ترکیه طی سال‌های اخیر و با طرح این ادعا که نیروهای دموکراتیک سوریه تحت رهبری کُردها شاخه سوریه‌ای پ‌ک‌ک است، حملات مکرری به زیرساخت‌های مناطق تحت کنترل کُردها در شمال سوریه انجام داده و با لشکرکشی به خاک سوریه اقدام به اشغال برخی از این مناطق کرده است.

نیروهای دموکراتیک سوریه که اصلی‌ترین هم‌پیمان ایالات متحده در جنگ علیه داعش در سوریه است، این ادعای ترکیه را رد کرده است. همچنین دولت‌های کنونی و پیشین ایالات متحده گفته‌اند که نیروهای دموکراتیک سوریه و پ‌ک‌ک یکسان نیستند.

اردوغان و برخی از وزیرانش بارها گفته‌اند در تلاش برای بهبود روابط با حکومت بشار اسد هستند اما لشکرکشی به بخش‌های بیشتری از مناطق شمالی سوریه را به منظور «دورکردن نیروهای دموکراتیک سوریه از مناطق مرزی» ادامه خواهند داد.

پ‌ک‌ک در سال ۱۳۵۷ از سوی گروهی از دانشجویان عمدتا کُرد تاسیس شد و در سال ۱۳۶۳ فعالیت‌های مسلحانه خود را با ادعای کسب حقوق کردها در ترکیه آغاز کرد.

در جریان درگیری‌های خشونت‌بار میان ارتش ترکیه و پ‌ک ک طی چهار دهه اخیر، بیش از ۴۰ هزار شهروند ترکیه‌، عمدتا کُرد، کشته شده‌ و صدها هزار تن دیگر مجبور به نقل مکان از مناطق عمدتا کردنشین در شرق و جنوب شرق ترکیه به سایر مناطق این کشور و دیگر کشورهای جهان شده‌اند.

پ‌ک‌ک از سوی ایالات متحده، ترکیه، و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناسایی شده است.

XS
SM
MD
LG