لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۸

سفر اردوغان به عراق پس از ۱۳ سال؛ حزب کارگران کردستان در محور مذاکرات است


عبداللطیف رشید و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری عراق و ترکیه.
عبداللطیف رشید و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری عراق و ترکیه.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، روز دوشنبه سوم اردیبهشت به منظور بهبود و گسترش روابط با عراق و همچنین همکاری دوجانبه علیه حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک، وارد بغداد شد.

این اولین سفر اردوغان به عراق پس از ١٣ سال است و همزمان با تشدید حملات ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک در مناطق کوهستانی کردستان عراق انجام می‌شود.

ریاست جمهوری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که اردوغان در دیدار با همتای عراقی خود عبداللطیف رشید عنوان کرده که ترکیه از عراق انتظار همکاری علیه سازمان «تروریستی» پ‌ک‌ک را دارد.

عبداللطیف رشید ارشدترین مقام کُرد در عراق است. طبق بیانیه ریاست جمهوری عراق، آقای رشید نیز به اردوغان گفته که کشورش از همکاری برای مبارزه با تروریسم استقبال می‌کند و اجازه نمی‌دهد از خاک آن برای حمله به همسایگان استفاده شود. با این وجود، رئیس جمهوری عراق به همتای ترکیه‌ای خود گفته که مخالف هرگونه حمله به خاک عراق است.

جمهوری اسلامی ایران و ترکیه طی سال‌های اخیر به بهانه جنگ با احزاب کُرد مستقر در کردستان عراق، حملات هوایی گسترده‌ای در این منطقه انجام داده‌اند که در نتیجه آن ده‌ها غیرنظامی کشته شده و ده‌ها روستا نیز خالی از سکنه شده‌اند.

پ‌کک در سال ۱۹۷۹ میلادی از سوی گروهی از دانشجویان عمدتا کرد تاسیس شد و در سال ۱۹۸۴ میلادی فعالیت‌های مسلحانه خود برای کسب حقوق کردها در ترکیه را آغاز کرد.

پ‌ک‌ک از سوی ترکیه، ایالات متحده آمریکا، و اتحادیه اروپا به عنوان سازمانی «تروریستی» شناخته می‌شود.

ترکیه قصد دارد در هفته‌ها و ماه‌های آینده عملیات گسترده‌ای علیه پ‌ک‌ک انجام دهد و به دنبال همکاری نظامی با عراق در قالب یک اتاق عملیات مشترک است.

همکاری درباره پروژه‌های عمده اقتصادی، از دیگر اهداف سفر ترکیه به عراق است.

عراق سال گذشته میلادی پروژه‌ای ١٧ میلیارد دلاری را به منظور تبدیل شدن به یک مرکز ترانزیتی متصل‌کننده آسیا و اروپا و همچنین بندر نفت‌خیز فاو در جنوب با کشور ترکیه در شمال آغاز کرد.

بغداد نیز به دنبال دستیابی به توافقی به منظور کسب سهم بیشتری از آب رودخانه‌های دجله و فرات است. این دو رودخانه از ترکیه سرچشمه می‌گیرند و منبع اصلی آب شرب عراق هستند که با بحران خشکسالی و کمبود آب دست و پنجه نرم می‌کند.

در دیدار روز دوشنبه، عبداللطیف رشید به رجب طیب اردوغان گفته که عراق مستحق کسب «سهم عادلانه» خود از آب این دو رودخانه است.

قرار است در سفر یک روزه اردوغان به عراق، بیش از ۲۰ یادداشت تفاهم امضا شود.

بر اساس داده‌های رسمی ترکیه، تجارت دوجانبه میان دو کشور در سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ به ترتیب بیش از ۲۴ میلیارد و نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار بود. همچنین در سه‌ماهه نخست سال جاری میلادی، صادرات از ترکیه به عراق حدود ۲۵ درصد افزایش یافته اما واردات از عراق کاهشی ۴۶ درصدی به خود دیده است.

اردوغان قرار است در بغداد با نخست‌وزیر عراق و پس از آن در اربیل با مقامات حکومت اقلیم کردستان دیدار کند.

XS
SM
MD
LG