لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۰

اردوغان: عملیات ترکیه در سوریه ادامه خواهد داشت


اردوغان می گوید هدف او حفاظت از شهروندان ترکیه است.
اردوغان می گوید هدف او حفاظت از شهروندان ترکیه است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گوید عملیات نظامی این کشور در سوریه تا زمانی که داعش و گروه های کرد سوریه دیگر تهدیدی علیه آنکارا نباشند، ادامه خواهد یافت.

اردوغان روز دوشنبه همچنین گفت آنکارا مصمم است تا در داخل و خارج از کشور گام های لازم را در حفاظت از شهروندان ترکیه بردارد.

ترکیه هفته گذشته تانک های خود را برای کمک به اپوزیسیون سوریه به این کشور فرستاد تا شهر جرابلس را از داعش گرفته و مانع پیشرفت نیروهای کرد سوریه شوند.

اردوغان در سخنان اخیرش گفت "عملیات جرابلس انعکاس تعهد ما بود." او گفت: "عملیات ما تا وقتی که گروه های تروریستی مثل داعش، پ ک ک و بازوی سوری آن، و یگان های مدافع خلق تهدیدی علیه شهروندانمان نباشد، ادامه دارد."

همزمان خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نظامی ترکیه آتشباری به سوی یگان های مدافع خلق در حسکه را تکذیب کرد. پیشتر این گروه کرد سوری گفته بود که یکی از نیروهایش در شلیک آتش از سوی نیروهای ترکیه در مرز مجروح شده است.

اظهارات آقای اردوغان در حالی است که روز دوشنبه آمریکا اعلام کرد جنگ میان ترکیه، شورشیان طرفدار ترکیه و نیروهای کرد در شمال سوریه "غیرقابل قبول" است و باید متوقف شود.

از هفته پیش نیروهای ترکیه به نیروهایی کرد که از نظر آنکارا "تروریست" خوانده می شوند حمله کرده است.

اما شبه نظامیان کرد "یگان های مدافع خلق" در سوریه می گویند ترکیه به دنبال اشغال خاک سوریه است.

آنکارا می گوید هدفش بیرون راندن داعش و نیروهای کرد از مرزهای ترکیه است.

نیروهای ترک و متحدانشان در ارتش آزاد سوریه روز سه شنبه داعش را از شهر مرزی جرابلس بیرون راندند و سپس به روستاهای اطراف که در اختیار نیروهای سوریه دموکراتیک- در تحت حمایت آمریکا- قرار دارد حمله کردند.

نیروی کرد موسوم به یگان های مدافع خلق در سوریه که نیروهای سوریه دموکراتیک را هدایت می کند می گوید اقداماتش در مقابل زمینه سازی اشغال سوریه بوده است.

سخگوی پنتاگون در آمریکا یک بار دیگر از یگان های مدافع خلق کرد در سوریه خواست تا عقب نشینی کند.

او هشدار داد عملیات ناهماهنگ به داعش امکان می دهد تا حملات علیه ترکیه، نیروهای سوریه دموکراتیک، آمریکا و متحدانش در جهان را برنامه ریزی کند.

نگرانی ترکیه به پیشروی نیروهای کرد پس از آن افزایش یافت که نیروهای سوریه دموکراتیک دو هفته پیش کنترل شهر استراتژیک منبج در سوریه را در اختیار گرفتند.

XS
SM
MD
LG