لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۹

حملات هوایی ترکیه در سوریه ۳۵ غیرنظامی را کشت


پس از حمله هوایی در ۲۷ اوت ، حلب
پس از حمله هوایی در ۲۷ اوت ، حلب

سازمان دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می گوید حملات هوایی ترکیه در روز یکشنبه دست کم ۳۵ غیرنظامی را در شمال سوریه به کشتن داد.

این گروه که گزارش های خود را از فعالان داخل سوریه می گیرد، می گوید در حملات هوایی ترکیه ۲۰ نفر در روستای جب الکوسا کشته و۵۰ نفر مجروح شدند.

دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید حمله هوایی دیگری در نزدیکی شهر العمارنه ۱۵ کشته و ۲۰ مجروح برجای گذاشت.

استفاده از بمب های بشکه ای

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه می گوید روز شنبه پرتاب دو بمب بشکه ای در یک مراسم تدفین در شرق حلب توسط هلیکوپترهای دولت سوریه، دست کم ۲۳ نفر را کشت.

بمب اول در نزدیکی چادری فرود آمد که در آن افراد برای قربانیان یک بمب بشکه ای دیگر که هفته گذشته منفجر شده بود، سوگواری می کردند. بمب دوم پس از رسیدن امدادگران اورژانس منفجر شد.

در حمله هفته قبل در روز پنجشنبه در حلب، ۱۵ نفر از جمله ۱۱ کودک کشته شدند.

دولت سوریه همواره استفاده از بمب های بشکه ای را رد کرده است. اما تحلیلگران می گویند دمشق و مسکو تنها نیروهایی هستند که حملات هوایی در حلب را فرماندهی می کنند.

درخواست آتش بس

استفان دمیستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه خواستار آتش بس ۴۸ ساعته در حلب شده است. او گفت سازمان ملل متحد یک طرح امدادرسانی انساندوستانه برای حلب دارد که به محض برقراری آتش بس آن را اجرا می کند.

به گفته دمیستورا روسیه اعلام کرده با طرح اضطراری سازمان ملل متحد همکاری می کند. او گفت سازمان ملل به دنبال جلب همکاری دولت بشار اسد در سوریه است.

هدف از طرح سازمان ملل متحد احیای جریان برق در حلب و ارائه کمک های اضطراری به ده ها هزار نفری است که در این شهر گیرافتاده اند.

XS
SM
MD
LG